BORSA
0,000
%
DOLAR
0,000
%
EURO
0,000
%
ALTIN (gr)
0,000
%

Yufka ustası, 8 metrekarede 4 çocuk okuttu

Yenikapı bir zamanlar ailelerin oturduğu bir semtti. İsmail Avcı da zamanlarda semtte kurulmuş bir yufkacı dükkanının sahibi.

Kaynakça : Özel Haber (Aslı Didari) | 09.03.2020 - 15:47:20

30 yıldır aynı dükkanda unu işleyerek yufka yapan Avcı sabah erken saatlerde başladığı işini, akşam geç saatlere kadar ayakta sürdürüyor.
KENDİSİNİ 4 ÇOCUĞUNUN EĞİTİMİNE ADADI
Bu meşakkatli işten evini geçindiren, 4 çocuk babası Avcı İş yerinin olduğu bölgede çocuklarının eğitimine çok değer veren biri olarak tanınıyor. 1973 doğumlu Avcı memleketlerinden İstanbul’a ilk geldiklerinde Mithatpaşa’da dükkan açtılar.
30 yıldır aynı dükkanda unu işleyerek yufka yapan Avcı sabah erken saatlerde başladığı işini, akşam geç saatlere kadar ayakta sürdürüyor. KENDİSİNİ 4 ÇOCUĞUNUN EĞİTİMİNE ADADI Bu meşakkatli işten evini geçindiren, 4 çocuk babası Avcı İş yerinin olduğu bölgede çocuklarının eğitimine çok değer veren biri olarak tanınıyor. 1973 doğumlu Avcı memleketlerinden İstanbul’a ilk geldiklerinde Mithatpaşa’da dükkan açtılar.
“ZORDUR BİZİM İŞİMİZ”
Avcı yaptığı işi “Bizim işimiz zordur devamlı ayaktayız. Sabah bir başlıyoruz akşama kadar imalattayız. Ayrıca ürünleri dağıtıyoruz ve müşteriyle ilgileniyoruz.” diye tanımlıyor.
“30 YIL DİLE KOLAY”
Yufkacı Avcı işleyiş ile ilgili olarak da “Yani Allah izin verdi hasta olmadan devam ettim. 30 senedir aynı dükkandayım. İşini seversen de devam edersin. Sabah erken kalkacaksın. İşini düzgün çalışacaksın. O zaman Allah rızkını veriyor.
“ZORDUR BİZİM İŞİMİZ” Avcı yaptığı işi “Bizim işimiz zordur devamlı ayaktayız. Sabah bir başlıyoruz akşama kadar imalattayız. Ayrıca ürünleri dağıtıyoruz ve müşteriyle ilgileniyoruz.” diye tanımlıyor. “30 YIL DİLE KOLAY” Yufkacı Avcı işleyiş ile ilgili olarak da “Yani Allah izin verdi hasta olmadan devam ettim. 30 senedir aynı dükkandayım. İşini seversen de devam edersin. Sabah erken kalkacaksın. İşini düzgün çalışacaksın. O zaman Allah rızkını veriyor.
GÜNDE 16 SAAT AYAKTA
Avcı sabah saat 7-8’de açıyorum dükkanımı; akşam saat 23-23.30'a kadar buradayım.” diyor.
ONU TANIYANLAR GELİYOR
Günlük üretim kapasitesi hakkında “Allah ne kısmet ederse onu çıkartıyoruz.” diyen Avcı, müşterilerinin sabit olduğunu, eskiden mahallede oturanların taşınsa bile gelip kendisinden alışveriş yaptıklarını, eski olduğu için çok tanındığını anlatıyor. 
“Buradan taşınan eski aileler, yufkaları dışarıdan gelip, alıp evlerine götürüyorlar. Şu anda burası genellikle iş yeri doldu ama yine de beni tanıyanlar geliyor.” diyor.
GÜNDE 16 SAAT AYAKTA Avcı sabah saat 7-8’de açıyorum dükkanımı; akşam saat 23-23.30'a kadar buradayım.” diyor. ONU TANIYANLAR GELİYOR Günlük üretim kapasitesi hakkında “Allah ne kısmet ederse onu çıkartıyoruz.” diyen Avcı, müşterilerinin sabit olduğunu, eskiden mahallede oturanların taşınsa bile gelip kendisinden alışveriş yaptıklarını, eski olduğu için çok tanındığını anlatıyor. “Buradan taşınan eski aileler, yufkaları dışarıdan gelip, alıp evlerine götürüyorlar. Şu anda burası genellikle iş yeri doldu ama yine de beni tanıyanlar geliyor.” diyor.
MÜŞTERİ TALEP EDİNCE ÜRÜN ÇEŞİDİ ARTMIŞ
Avcı zamanla küçücük dükkanında yufkanın dışında mantı, tatlı ve sigara böreği çeşitlerini de müşterinin taleplerine göre sunuyor.
MÜŞTERİ TALEP EDİNCE ÜRÜN ÇEŞİDİ ARTMIŞ Avcı zamanla küçücük dükkanında yufkanın dışında mantı, tatlı ve sigara böreği çeşitlerini de müşterinin taleplerine göre sunuyor.
ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM
Çocuklarının hiçbirini, mesleği öğretmek ya da kendisine yardım etmeleri için yanına almadığını belirten Avcı, bugüne kadar işini devamlı olarak tek başına götürdüğünü söylüyor. Avcı çocuklarının eğitimi ile ilgili olarak “Benim 3 tane kızım 1 tane oğlum var. En büyüğü 5 sene uluslararası işletme okudu. Şu anda çalışıyor. 2’nci kızım hemşirelik okuyor. 3’üncü senesi Zeytinburnu Yedikule'de staj yapıyor. Öbürlerini hem dershaneye gidiyor hem de okullarında okuyorlar. Çeşitli faaliyetlere de gönderiyorum. Kimisi yüzme kursuna gidiyor, kimisi kuran kursuna gidiyor.” şeklinde bilgi veriyor.
ÇOCUKLARININ EĞİTİMİ İÇİN MÜCADELEYE DEVAM Çocuklarının hiçbirini, mesleği öğretmek ya da kendisine yardım etmeleri için yanına almadığını belirten Avcı, bugüne kadar işini devamlı olarak tek başına götürdüğünü söylüyor. Avcı çocuklarının eğitimi ile ilgili olarak “Benim 3 tane kızım 1 tane oğlum var. En büyüğü 5 sene uluslararası işletme okudu. Şu anda çalışıyor. 2’nci kızım hemşirelik okuyor. 3’üncü senesi Zeytinburnu Yedikule'de staj yapıyor. Öbürlerini hem dershaneye gidiyor hem de okullarında okuyorlar. Çeşitli faaliyetlere de gönderiyorum. Kimisi yüzme kursuna gidiyor, kimisi kuran kursuna gidiyor.” şeklinde bilgi veriyor.
“YUFKAYI YUFKACIDAN ALIN”
Yufka alırken kendisi gibi çalışan imalathanelerin tercih edilmesini öneren Avcı böylelikle daha taze ve lezzeti ürün sağladıklarını söyleyerek “Her yufkacının yufkacısı güzeldir.” diyor. 
“BÖREKLERİN ÜZERİNE SODA”
Avcı son olarak, mesleki bilgisini paylaşıyor ve börek yapacaklara lezzet katması açısından, üzerine soda dökmeleri şeklinde bir önerisi öneride bulunuyor.
“YUFKAYI YUFKACIDAN ALIN” Yufka alırken kendisi gibi çalışan imalathanelerin tercih edilmesini öneren Avcı böylelikle daha taze ve lezzeti ürün sağladıklarını söyleyerek “Her yufkacının yufkacısı güzeldir.” diyor. “BÖREKLERİN ÜZERİNE SODA” Avcı son olarak, mesleki bilgisini paylaşıyor ve börek yapacaklara lezzet katması açısından, üzerine soda dökmeleri şeklinde bir önerisi öneride bulunuyor.