Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,864
0.0568 %
7,721
-0.0892 %
392,361
0.0576 %

Türkiye’nin ilk ücret ve yan haklarla ilgili araştırması

Türkiye’nin girişimci şirketlere özel ücret ve yan haklarla ilgili ilk araştırması yayınlandı. Araştırmanın sonuçları en çok kazanılan meslekten, cinsiyetlere göre oluşan farklar, maaş artış oranları ve mesai saatlerinin evde doldurulmasına kadar geniş yelpazede bilgi veriyor.

Kaynakça : Haber Merkezi | 20.01.2020 - 15:34:15

Türkiye’deki girişimcilik odaklı kurumlardan Endeavor Türkiye ile yalnızca girişimci şirketler için insan ve kültür konularında danışmanlık hizmeti veren Talentmelon işbirliğiyle gerçekleştirilen, girişimci şirketlere özel araştırmanın sonuçları iş dünyasındaki gerçeklere ve yeni eğitimlere ışık tutacak.
Türkiye’deki girişimcilik odaklı kurumlardan Endeavor Türkiye ile yalnızca girişimci şirketler için insan ve kültür konularında danışmanlık hizmeti veren Talentmelon işbirliğiyle gerçekleştirilen, girişimci şirketlere özel araştırmanın sonuçları iş dünyasındaki gerçeklere ve yeni eğitimlere ışık tutacak.
ARAŞTIRMAYA 19 ŞİRKET VE 1.000 ÇALIŞAN KATILDI
Bu yıl ilki düzenlenen araştırmaya, farklı ölçeklerde 19 girişimci şirket katılarak 1.000’den fazla çalışan için veri sağladı.
ARAŞTIRMAYA 19 ŞİRKET VE 1.000 ÇALIŞAN KATILDI Bu yıl ilki düzenlenen araştırmaya, farklı ölçeklerde 19 girişimci şirket katılarak 1.000’den fazla çalışan için veri sağladı.
KADINLARIN MAAŞI ERKEKLERDEN YÜZDE 25 DAHA DÜŞÜK
Araştırmanın dikkat çeken bölümlerinden biri de cinsiyete göre maaşların durumunu gösteriyor. Ortaya çıkan sonuçlara göre tüm rollerin yüzde 65'inde; kadın çalışan maaş ortalaması, erkek çalışan maaş ortalamasından yüzde 25 daha düşük kalmış durumda. Aynı departman ve düzeydeki rollerin yüzde 35'inde kadın çalışanların maaş ortalaması erkeklerin maaş ortalamasından yüzde 12 daha yüksek.
KADINLARIN MAAŞI ERKEKLERDEN YÜZDE 25 DAHA DÜŞÜK Araştırmanın dikkat çeken bölümlerinden biri de cinsiyete göre maaşların durumunu gösteriyor. Ortaya çıkan sonuçlara göre tüm rollerin yüzde 65'inde; kadın çalışan maaş ortalaması, erkek çalışan maaş ortalamasından yüzde 25 daha düşük kalmış durumda. Aynı departman ve düzeydeki rollerin yüzde 35'inde kadın çalışanların maaş ortalaması erkeklerin maaş ortalamasından yüzde 12 daha yüksek.
YENİ MEZUN YAZILIMCI AYLIK NET MAAŞLARI 3600 LİRA İLE 5250 LİRA ARASINDA 
2019 yılı ücret verilerine göre, medyanda, yeni mezun yazılımcı aylık net maaşları 3600 lira ile 5250 lira arasında değişiyor. Ücret artışı planları yüzde 15 ile yüzde 17 arasında değişiyor.
YENİ MEZUN YAZILIMCI AYLIK NET MAAŞLARI 3600 LİRA İLE 5250 LİRA ARASINDA 2019 yılı ücret verilerine göre, medyanda, yeni mezun yazılımcı aylık net maaşları 3600 lira ile 5250 lira arasında değişiyor. Ücret artışı planları yüzde 15 ile yüzde 17 arasında değişiyor.
MAAŞ ZAM ORANLARI ENFLASYONUN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ
Araştırmayla ilgili açıklamada yapan Yönetici Direktörü Aslı Kurul Türkmen, Türkiye ekonomisinde özellikle son 1-2 yıl içinde yaşanan dalgalanmalar ve Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında kaybetmesinin, şirketlerin ücret yönetiminde daha temkinli aksiyonlar almasına neden olduğu görüşünü aktardı.
MAAŞ ZAM ORANLARI ENFLASYONUN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ Araştırmayla ilgili açıklamada yapan Yönetici Direktörü Aslı Kurul Türkmen, Türkiye ekonomisinde özellikle son 1-2 yıl içinde yaşanan dalgalanmalar ve Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında kaybetmesinin, şirketlerin ücret yönetiminde daha temkinli aksiyonlar almasına neden olduğu görüşünü aktardı.
Aslı Kurul Türkmen, “Enflasyon oranı, şirketler tarafından, ücret artışlarını belirlemede tek kriter olarak görülmüyor. Türkiye 2019 enflasyon oranı geçtiğimiz günlerde yüzde 11,84 olarak açıklanmasına rağmen, planlanan ücret zam oranları açıklanan enflasyon oranından yüksek. Bu farkın nedeni, yetenekleri elde tutmada ve yetenekler için bir cazibe merkezi haline gelmekte, girişimcilerin içinde bulunduğu rekabetçi pazar koşullarıdır diyebiliriz.” dedi.
Aslı Kurul Türkmen, “Enflasyon oranı, şirketler tarafından, ücret artışlarını belirlemede tek kriter olarak görülmüyor. Türkiye 2019 enflasyon oranı geçtiğimiz günlerde yüzde 11,84 olarak açıklanmasına rağmen, planlanan ücret zam oranları açıklanan enflasyon oranından yüksek. Bu farkın nedeni, yetenekleri elde tutmada ve yetenekler için bir cazibe merkezi haline gelmekte, girişimcilerin içinde bulunduğu rekabetçi pazar koşullarıdır diyebiliriz.” dedi.
UZAKTAN ÇALIŞMA VE ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ
Girişimlerin yetenek savaşında cazibe merkezi haline getiren ve çalışan bağlılığını artırmayı sağlayan en önemli konular arasında uzaktan çalışma ve esnek çalışma saatleri uygulamaları yer alıyor.
UZAKTAN ÇALIŞMA VE ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ Girişimlerin yetenek savaşında cazibe merkezi haline getiren ve çalışan bağlılığını artırmayı sağlayan en önemli konular arasında uzaktan çalışma ve esnek çalışma saatleri uygulamaları yer alıyor.
HAFTADA EN AZ 1 GÜN EVDEN ÇALIŞMA İMKANI YÜZDE 47
Haftada en az 1 gün evden çalışma imkanını girişimlerin yüzde 47’sinde sağlanırken, haftanın neredeyse tamamında evden çalışmayı yan hak olarak sunan az sayıda da olsa girişim var.
HAFTADA EN AZ 1 GÜN EVDEN ÇALIŞMA İMKANI YÜZDE 47 Haftada en az 1 gün evden çalışma imkanını girişimlerin yüzde 47’sinde sağlanırken, haftanın neredeyse tamamında evden çalışmayı yan hak olarak sunan az sayıda da olsa girişim var.
MESAİ SAATLERİNİ İSTEDİĞİ GİBİ DOLDURANLAR ÇOĞUNLUKTA
Girişimlerin yüzde 58’i, 9-6 mesai saati uygulaması konusunda esneklik sunuyor. Çalışanlar, çalışma saatleri doldurmak koşuluyla, daha erken ya da geç başlayabiliyorlar.
MESAİ SAATLERİNİ İSTEDİĞİ GİBİ DOLDURANLAR ÇOĞUNLUKTA Girişimlerin yüzde 58’i, 9-6 mesai saati uygulaması konusunda esneklik sunuyor. Çalışanlar, çalışma saatleri doldurmak koşuluyla, daha erken ya da geç başlayabiliyorlar.
ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI DA SUNULUYOR
Özel sağlık sigortası planlarına bakıldığında, katılan şirketlerin yüzde 68’i tamamlayıcı sigorta ya da özel sağlık sigortası sunuyor. Özel sağlık sigortası sunmak için en az iki aylık bekleme süresi, sigorta yan hakkı sağlayan şirketlerin yarısından fazlasında var.
ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI DA SUNULUYOR Özel sağlık sigortası planlarına bakıldığında, katılan şirketlerin yüzde 68’i tamamlayıcı sigorta ya da özel sağlık sigortası sunuyor. Özel sağlık sigortası sunmak için en az iki aylık bekleme süresi, sigorta yan hakkı sağlayan şirketlerin yarısından fazlasında var.
129 YÖNETİCİDEN 28’İ KADIN
Yönetim seviyesindeki 129 farklı rolde, çalışan kadın sayısı 28. Bu rakam, toplamın yüzde 21’ine denk geliyor. Raporlanan 25 adet C seviye rolden, yalnızca 3 tanesi kadınlara ait. Kadınların tüm rollerdeki oranı ise yüzde 38.
129 YÖNETİCİDEN 28’İ KADIN Yönetim seviyesindeki 129 farklı rolde, çalışan kadın sayısı 28. Bu rakam, toplamın yüzde 21’ine denk geliyor. Raporlanan 25 adet C seviye rolden, yalnızca 3 tanesi kadınlara ait. Kadınların tüm rollerdeki oranı ise yüzde 38.
EN YÜKSEK MAAŞLAR YAZILIM ALANINDA
Araştırmanın sonuçlarına göre aynı deneyimlere sahip roller arasında en yüksek maaşı alan pozisyonlar sırasıyla Yazılım, Müşteri Başarısı (Customer Success) ve Satış alanlarında yer alıyor.
EN YÜKSEK MAAŞLAR YAZILIM ALANINDA Araştırmanın sonuçlarına göre aynı deneyimlere sahip roller arasında en yüksek maaşı alan pozisyonlar sırasıyla Yazılım, Müşteri Başarısı (Customer Success) ve Satış alanlarında yer alıyor.
GÜNLÜK YEMEK ÜCRETİ ORTALAMA 25 LİRA
Girişimlerin neredeyse tamamı çalışanlarına yemek kartı sunuyor. 2020 için belirlenen vergiden muaf yemek miktarı 23 lira olmasına rağmen, girişimlerin ortalama günlük yemek ücreti 25 lira. Şirketlerin yüzde 23’ü bu ortalamanın üzerinde 27-30 lira arasında günlük ücret ödüyorlar.
GÜNLÜK YEMEK ÜCRETİ ORTALAMA 25 LİRA Girişimlerin neredeyse tamamı çalışanlarına yemek kartı sunuyor. 2020 için belirlenen vergiden muaf yemek miktarı 23 lira olmasına rağmen, girişimlerin ortalama günlük yemek ücreti 25 lira. Şirketlerin yüzde 23’ü bu ortalamanın üzerinde 27-30 lira arasında günlük ücret ödüyorlar.