BORSA
1,859
-0.37 %
DOLAR
31,213
0.00 %
EURO
75,470
-0.49 %
ALTIN (gr)
28,993
0.03 %

Türkiye’nin evde kalma oranı yüzde 17

Google, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı sosyal mesafe ve ev karantinası uygulamalarının yoğunlaştırıldığı bu dönemde, insanların hareketlilik aktivitelerini gösteren bir rapor yayınladı.

Kaynakça : Haber Merkezi | 09.04.2020 - 22:54:36

"Covid-19 Topluluk Hareketliliği" raporu, koronavirüs ile mücadele etmeyi amaçlayan uygulamalar sonrası değişen toplumsal hareketliliği gösteriyor. Bu rapora göre alışveriş ve eğlence alanlarına en çok ABD vatandaşları gitti. Hollanda işe en çok giden ülkeyken, evde en çok kalan ülke İtalya oldu. En az toplu taşıma kullanan ülke ise İspanya. İSPANYA TOPLU TAŞIMA KULLANIMINA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR Rapora göre, toplu taşıma kullanımını en aza indiren ülke, topluluk hareketliliğindeki yüzde 88 gerileme ile İspanya olurken, hareketlilik oranı yüzde 51 olarak açıklanan ABD pandemi günlerinde toplu taşımayı en yoğun kullanan ülkeler arasında yer alıyor. TÜRKİYE TOPLU TAŞIMAYI YÜZDE 71 ORANINDA KULLANIYOR Türkiye’nin toplu taşıma kullanımındaki hareketlilik oranı ise yüzde 71.
İTALYA’NIN PARKLARDAKİ HAREKETLİLİĞİ YÜZDE 90 DÜŞTÜ
Bahar aylarını gelmesiyle park ve bahçelerde vakit geçirmek cazip gibi görünse de mevcut durum bu hevesi bir süre daha ertelemek gerektiğine işaret ediyor. Bu konuya en çok duyarlılık gösteren ülke, salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya oldu. Park alanlarındaki hareketliliği yüzde 90 oranında düşen İtalya’yı yüzde 89 ile İspanya ve yüzde 82 ile Fransa takip ediyor.
İTALYA’NIN PARKLARDAKİ HAREKETLİLİĞİ YÜZDE 90 DÜŞTÜ Bahar aylarını gelmesiyle park ve bahçelerde vakit geçirmek cazip gibi görünse de mevcut durum bu hevesi bir süre daha ertelemek gerektiğine işaret ediyor. Bu konuya en çok duyarlılık gösteren ülke, salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya oldu. Park alanlarındaki hareketliliği yüzde 90 oranında düşen İtalya’yı yüzde 89 ile İspanya ve yüzde 82 ile Fransa takip ediyor.
MARKETE VE ECZANEYE EN AZ İTALYA GİDİYOR
Karantinada market ve eczanelere gitmek kimi zaman zorunlu hale gelse de mümkün olduğunca az evden çıkmak riski minimuma indirmenin anahtarı durumunda. Bu konuda en temkinli ülke ise market ve eczane kullanımını yüzde 85 düşüren İtalya. 
BİZ MARKETE VE ECZANEYE ESKİYE KIYASLA YÜZDE 39 DAHA AZ GİDİYORUZ
Türkiye’nin market ve eczane kullanımında ise yüzde 39 azalma olduğu görülüyor.
MARKETE VE ECZANEYE EN AZ İTALYA GİDİYOR Karantinada market ve eczanelere gitmek kimi zaman zorunlu hale gelse de mümkün olduğunca az evden çıkmak riski minimuma indirmenin anahtarı durumunda. Bu konuda en temkinli ülke ise market ve eczane kullanımını yüzde 85 düşüren İtalya. BİZ MARKETE VE ECZANEYE ESKİYE KIYASLA YÜZDE 39 DAHA AZ GİDİYORUZ Türkiye’nin market ve eczane kullanımında ise yüzde 39 azalma olduğu görülüyor.
İSPANYA TOPLU TAŞIMA KULLANIMINA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR
Rapora göre, toplu taşıma kullanımını en aza indiren ülke, topluluk hareketliliğindeki yüzde 88 gerileme ile İspanya olurken, hareketlilik oranı yüzde 51 olarak açıklanan ABD pandemi günlerinde toplu taşımayı en yoğun kullanan ülkeler arasında yer alıyor. 
TÜRKİYE TOPLU TAŞIMAYI YÜZDE 71 ORANINDA KULLANIYOR
Türkiye’nin toplu taşıma kullanımındaki hareketlilik oranı ise yüzde 71.
İSPANYA TOPLU TAŞIMA KULLANIMINA TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR Rapora göre, toplu taşıma kullanımını en aza indiren ülke, topluluk hareketliliğindeki yüzde 88 gerileme ile İspanya olurken, hareketlilik oranı yüzde 51 olarak açıklanan ABD pandemi günlerinde toplu taşımayı en yoğun kullanan ülkeler arasında yer alıyor. TÜRKİYE TOPLU TAŞIMAYI YÜZDE 71 ORANINDA KULLANIYOR Türkiye’nin toplu taşıma kullanımındaki hareketlilik oranı ise yüzde 71.
ABD, SALGINA RAĞMEN DIŞARI ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Rapora göre, alışveriş ve eğlence alanlarını en az kullanan ülkeler, topluluk hareketliliğindeki yüzde 94’lük düşüş ile İspanya ve İtalya oldu. ABD ise topluluk hareketlerindeki yüzde 47’lik düşüş oranıyla alışveriş ve eğlence alanlarına görece daha çok gidiyor.
TÜRKİYE’NİN TOPLULUK HAREKETİ YÜZDE 75 DÜŞTÜ
Salgın nedeniyle alışveriş ve eğlence alanlarına daha seyrek giden Türkiye’nin topluluk hareketliliği yüzde 75 düştü.
ABD, SALGINA RAĞMEN DIŞARI ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR Rapora göre, alışveriş ve eğlence alanlarını en az kullanan ülkeler, topluluk hareketliliğindeki yüzde 94’lük düşüş ile İspanya ve İtalya oldu. ABD ise topluluk hareketlerindeki yüzde 47’lik düşüş oranıyla alışveriş ve eğlence alanlarına görece daha çok gidiyor. TÜRKİYE’NİN TOPLULUK HAREKETİ YÜZDE 75 DÜŞTÜ Salgın nedeniyle alışveriş ve eğlence alanlarına daha seyrek giden Türkiye’nin topluluk hareketliliği yüzde 75 düştü.
HOLLANDA UZAKTAN ÇALIŞMAK YERİNE OFİSE GİTMEYİ TERCİH ETTİ
İş yerlerindeki hareketlilik oranlarının da yer aldığı rapora göre, İspanya’nın işe gitme oranı yüzde 64 düştü. Hollanda yüzde 35’lik hareketlilik oranıyla en fazla işe giden ülke olarak raporda yer aldı.
TÜRKİYE’NİN İŞ YERİNDEKİ HAREKETLİLİĞİ YÜZDE 45 AZALDI
Türkiye’nin iş yerlerindeki hareketliliği yüzde 45 azalarak, dünya ülkelerinin yüzdeleri arasında yer aldı.
HOLLANDA UZAKTAN ÇALIŞMAK YERİNE OFİSE GİTMEYİ TERCİH ETTİ İş yerlerindeki hareketlilik oranlarının da yer aldığı rapora göre, İspanya’nın işe gitme oranı yüzde 64 düştü. Hollanda yüzde 35’lik hareketlilik oranıyla en fazla işe giden ülke olarak raporda yer aldı. TÜRKİYE’NİN İŞ YERİNDEKİ HAREKETLİLİĞİ YÜZDE 45 AZALDI Türkiye’nin iş yerlerindeki hareketliliği yüzde 45 azalarak, dünya ülkelerinin yüzdeleri arasında yer aldı.
EVDEKAL ÇAĞRISINA EN ÇOK UYAN ÜLKE İTALYA
Rapora göre 16 Şubat-29 Mart tarihlerinde ev karantinasını ve izolasyonu en fazla uygulayan ülke, evde kalma oranı yüzde 24 artan İtalya oldu. 
İspanya’nın yüzde 22 ile ikamet edilen yerlerde kalma oranı yükseldi.
TÜRKİYE’NİN EVDE KALMA ORANI YÜZDE 17
Türkiye’nin evde kalma oranı yüzde 17 yükseldi.
EVDEKAL ÇAĞRISINA EN ÇOK UYAN ÜLKE İTALYA Rapora göre 16 Şubat-29 Mart tarihlerinde ev karantinasını ve izolasyonu en fazla uygulayan ülke, evde kalma oranı yüzde 24 artan İtalya oldu. İspanya’nın yüzde 22 ile ikamet edilen yerlerde kalma oranı yükseldi. TÜRKİYE’NİN EVDE KALMA ORANI YÜZDE 17 Türkiye’nin evde kalma oranı yüzde 17 yükseldi.