Hava Durumu
°C
114.180,830
-0.8599 %
6,162
0.1479 %
6,730
0.4852 %
326,377
0.737 %

Sosyal medyada bizi bekleyen para tuzakları

Profesyonel ve donanımlı dolandırıcılar sosyal medya hesaplarında her geçen gün farklı bir şekle bürünerek dijital soygun gerçekleştiriyorlar. İnsanların zaaflarından ve dalgınlıklarından yararlanmaya çalışan bu sahtekarlar, açtıkları hesaplara reklam vererek en üst sıralardan geniş bir kitleye ulaşmayı başarıyorlar.

Kaynakça : Özel Haber (Aslı Didari) | 24.10.2019 - 17:16:36

Hediye para vadediyorlar, borca taksit öneriyorlar, borcu silmeyi teklik edenler var. Kullanıcılar da bu vaatler karşısında bir fırsat yakaladıklarını düşünerek hızla işlem yapmaya girişiyor.
BİLİNEN MARKALARIN ŞEKLİNE BÜRÜNÜYORLAR
Dolandırıcıların açtıkları sosyal medya hesaplarında tanınmış ve saygın markaları kullandıkları görülüyor.
Hediye para vadediyorlar, borca taksit öneriyorlar, borcu silmeyi teklik edenler var. Kullanıcılar da bu vaatler karşısında bir fırsat yakaladıklarını düşünerek hızla işlem yapmaya girişiyor. BİLİNEN MARKALARIN ŞEKLİNE BÜRÜNÜYORLAR Dolandırıcıların açtıkları sosyal medya hesaplarında tanınmış ve saygın markaları kullandıkları görülüyor.
HEDEF KİŞİSEL BİLGİ VE ŞİFRELERE ULAŞMAK
İnsanların özel bilgilerine ulaşmaya çalışmak birinci hedefleri. Sonra bu kimlik bilgisi ve şifreleri verenlerin hesaplarının içinin boşaltılması ise an meselesi oluyor.
HEDEF KİŞİSEL BİLGİ VE ŞİFRELERE ULAŞMAK İnsanların özel bilgilerine ulaşmaya çalışmak birinci hedefleri. Sonra bu kimlik bilgisi ve şifreleri verenlerin hesaplarının içinin boşaltılması ise an meselesi oluyor.
MARKA VE LOGOLARI TAKLİT EDİYORLAR
İşlerini dijital ortamda yapıyorlar. Gerçeğine çok yakın marka, logo ve o markaların kurumsal renklerini kullanıyorlar.
MARKA VE LOGOLARI TAKLİT EDİYORLAR İşlerini dijital ortamda yapıyorlar. Gerçeğine çok yakın marka, logo ve o markaların kurumsal renklerini kullanıyorlar.
MAVİ TİKE DİKKAT
Ancak unuttukları bir şey var. Kurumsal kimliğin resmiyetini onaylayan mavi tık onlarda yok.
MAVİ TİKE DİKKAT Ancak unuttukları bir şey var. Kurumsal kimliğin resmiyetini onaylayan mavi tık onlarda yok.
EN UZMANI BİLE YANILTABİLEN BİR GÖRÜNTÜLERİ VAR
İşte bir örnek. Ulusal bir gazetenin genel yayın yönetmeni bile onlara inanarak kısa bir süre için de olsa bu hesaplardan birini, vatandaşa yardım olsun duyguları ile RT etmiş görülüyor.
EN UZMANI BİLE YANILTABİLEN BİR GÖRÜNTÜLERİ VAR İşte bir örnek. Ulusal bir gazetenin genel yayın yönetmeni bile onlara inanarak kısa bir süre için de olsa bu hesaplardan birini, vatandaşa yardım olsun duyguları ile RT etmiş görülüyor.
DİJİTAL DOLANDIRICILAR KORKUSUZ
Bu dolandırıcıların hiç bir korkusu yok. Yakalandıklarında hesaplarını çok rahatlıkla değiştirip, hayatlarına devam ediyorlar.
DİJİTAL DOLANDIRICILAR KORKUSUZ Bu dolandırıcıların hiç bir korkusu yok. Yakalandıklarında hesaplarını çok rahatlıkla değiştirip, hayatlarına devam ediyorlar.
HESAPLARA GELEN YORUMLAR İLGİ ÇEKİCİ
Bir grup kişi hesapların sahte olduğunu anlayarak hesaba yorum yapıp,
HESAPLARA GELEN YORUMLAR İLGİ ÇEKİCİ Bir grup kişi hesapların sahte olduğunu anlayarak hesaba yorum yapıp, "parasını kaptıracaklar belki yorumları okur" düşüncesiyle çırpınıp duruyor.
TAKİPÇİSİ OLMAYAN KURUMSAL HESAPLARA DİKKAT
Bu hesaplar yeni açılmışsa, çok kişiyi takip ediyorsa ve takipçi sayısı azsa kendisini daha kolay ele veriyor.
TAKİPÇİSİ OLMAYAN KURUMSAL HESAPLARA DİKKAT Bu hesaplar yeni açılmışsa, çok kişiyi takip ediyorsa ve takipçi sayısı azsa kendisini daha kolay ele veriyor.
ALTYAPILARI ÇOK KUVVETLİ
Sahte hesapların altyapıları kullanıcıların bilgi ve şifresini aldıktan sonra paralarına ulaşma konusunda çık hızlı hareket edebilecek bir teknolojiye sahip.
ALTYAPILARI ÇOK KUVVETLİ Sahte hesapların altyapıları kullanıcıların bilgi ve şifresini aldıktan sonra paralarına ulaşma konusunda çık hızlı hareket edebilecek bir teknolojiye sahip.