BORSA
0,000
%
DOLAR
0,000
%
EURO
0,000
%
ALTIN (gr)
0,000
%

Pereja'nın ismi sahibinin üç çocuğunun adından geliyor

Koronavirüsün kol gezdiği bu günlerde hepimizi bir kolonya sevgisi kapladı. Kolonyaya olan düşkünlüğümüzü bize tekrar hazırlattığı bu süreçte kolonyanın şahının isminin öyküsü de ilgi çekiyor.

Kaynakça : Haber Merkezi | 31.03.2020 - 00:29:42

Kolonya çok eski zamanlardan beri geleneklerimizde olan bir hijyen maddesi ve ferahlatıcı iken, şimdi günümüzü kurtaran kahramanımız oldu.
PE-RE-JA- İSMİNİN NEREDEN GELDİĞİ MERAK KONUSU OLDU
Limon kolonyasının gündemde zirveye oynadığı şu günlerde sık sık dilendirilen kolonya markası Pe-Re-Ja'nın isminin anlamını merak eder oldum.
Kolonyanın isminin açılımı için çok değerli bir arkadaşım “PE kurucusunun adı Pepo, RE Rene ilk eşinin adı, JA Jak oğlunun adından oluşuyor. Pepo-Rene-Jak olduğunu söyledi.” 
REHA ERUS KONUYA DİKKAT ÇEKTİ
Sosyal medya hesabından konu üzerine mesajlaşırken duayen gazeteci Reha Erus da bu konuya dikkat çekince ilgim daha çok arttı. Erus’un iddiasına göre ise isim, markanın sahibinin üç çocuğunun adları olan Perla - Rebecca ve Jack’tan oluşuyor.
Kolonya çok eski zamanlardan beri geleneklerimizde olan bir hijyen maddesi ve ferahlatıcı iken, şimdi günümüzü kurtaran kahramanımız oldu. PE-RE-JA- İSMİNİN NEREDEN GELDİĞİ MERAK KONUSU OLDU Limon kolonyasının gündemde zirveye oynadığı şu günlerde sık sık dilendirilen kolonya markası Pe-Re-Ja'nın isminin anlamını merak eder oldum. Kolonyanın isminin açılımı için çok değerli bir arkadaşım “PE kurucusunun adı Pepo, RE Rene ilk eşinin adı, JA Jak oğlunun adından oluşuyor. Pepo-Rene-Jak olduğunu söyledi.” REHA ERUS KONUYA DİKKAT ÇEKTİ Sosyal medya hesabından konu üzerine mesajlaşırken duayen gazeteci Reha Erus da bu konuya dikkat çekince ilgim daha çok arttı. Erus’un iddiasına göre ise isim, markanın sahibinin üç çocuğunun adları olan Perla - Rebecca ve Jack’tan oluşuyor.
FABRİKA BONMONTİ’DEN, E-5 ÜZERİNE ORADAN DA EDİRNE’YE TAŞINDI
Pe-Re-Ja firması E-5 üzerine taşınmadan önce, ilk olarak 1956 yılında Haliç’in kuzeyindeki üç sanayi merkezinden biri olan Bomonti’de Pepo Yasef tarafından kurulan bir tesiste üretime başladı.
Bomonti sanayi alanının oluşumu 19’uncu yüzyıl sonlarında başlamakla birlikte esas gelişmesi 1955 sonrasında oldu. 1966 yılına gelindiğinde bu alanda küçük ve orta boy toplam 119 sanayi tesisi bulunmaktaydı ve bunların yaklaşık üçte biri kimyevi maddeler kolunda toplanmıştı.
E-5’TEKİ FABRİKANIN MİMARİSİ DİLLERE DESTANDI
Seyfi Arkan tarafından 1963-66 yılları arasında tasarlanarak inşa edilen Pe-Re-Ja Kolonya Fabrikası da ithal ikameci dönemde E-5 aksı üzerinde kurulmuş olan sanayi yapıları arasında yer aldı. 15 Temmuz 1966 yılında aramızdan ayrılan ünlü mimarın son yapılarından olan kolonya fabrikasının temeli, 4 Mart 1966 tarihinde -su yerine kolonya dökülerek-atıldı.9 Temmuz 1967 tarihinde dönemin başbakanı Süleyman Demirel tarafından açılan Pe-Re-Ja Kolonya Fabrikası’nın açılış törenine İstanbul Valisi Vefa Poyraz ve İstanbul Belediye Başkanı Haşim İşcan’ın yanı sıra seçkin bir davetli topluluğu katıldı.
FABRİKA BONMONTİ’DEN, E-5 ÜZERİNE ORADAN DA EDİRNE’YE TAŞINDI Pe-Re-Ja firması E-5 üzerine taşınmadan önce, ilk olarak 1956 yılında Haliç’in kuzeyindeki üç sanayi merkezinden biri olan Bomonti’de Pepo Yasef tarafından kurulan bir tesiste üretime başladı. Bomonti sanayi alanının oluşumu 19’uncu yüzyıl sonlarında başlamakla birlikte esas gelişmesi 1955 sonrasında oldu. 1966 yılına gelindiğinde bu alanda küçük ve orta boy toplam 119 sanayi tesisi bulunmaktaydı ve bunların yaklaşık üçte biri kimyevi maddeler kolunda toplanmıştı. E-5’TEKİ FABRİKANIN MİMARİSİ DİLLERE DESTANDI Seyfi Arkan tarafından 1963-66 yılları arasında tasarlanarak inşa edilen Pe-Re-Ja Kolonya Fabrikası da ithal ikameci dönemde E-5 aksı üzerinde kurulmuş olan sanayi yapıları arasında yer aldı. 15 Temmuz 1966 yılında aramızdan ayrılan ünlü mimarın son yapılarından olan kolonya fabrikasının temeli, 4 Mart 1966 tarihinde -su yerine kolonya dökülerek-atıldı.9 Temmuz 1967 tarihinde dönemin başbakanı Süleyman Demirel tarafından açılan Pe-Re-Ja Kolonya Fabrikası’nın açılış törenine İstanbul Valisi Vefa Poyraz ve İstanbul Belediye Başkanı Haşim İşcan’ın yanı sıra seçkin bir davetli topluluğu katıldı.
EDİRNE’DEKİ FABRİKA DA BÜYÜYOR
E-5 üzerindeki ünlü binasından Edirneli iş adamı Özer Sezer Susesi alınca el değiştiren ve Edirne'ye taşınan firma burada daha modern bir yüze kavuştu. 2018 içerisindeki başlatılan büyüme planı çerçevesinde de tesiste 15 bin metrekarelik ek üretim ünitelerinin yapımı devam ediyor.
EDİRNE’DEKİ FABRİKA DA BÜYÜYOR E-5 üzerindeki ünlü binasından Edirneli iş adamı Özer Sezer Susesi alınca el değiştiren ve Edirne'ye taşınan firma burada daha modern bir yüze kavuştu. 2018 içerisindeki başlatılan büyüme planı çerçevesinde de tesiste 15 bin metrekarelik ek üretim ünitelerinin yapımı devam ediyor.