Hava Durumu
°C
115.171,270
0 %
6,166
0.2112 %
6,734
0.5449 %
327,349
1.037 %
Zehirli ıspanak haberleri pazarcıyı çileden çıkarttı

Zehirli ıspanak haberleri pazarcıyı çileden çıkarttı

İstanbul'da ıspanaktan zehirlenenlerin sayısı artınca halk tedirgin oldu. Ispanak satarak hayatlarını kazanan pazarcı esnafı da bunun ıspanaktan değil arasına karışan zehirli otlardan olduğunu iddiası ile isyan ederek, etraklar karşısında çiğ ıspanak yedi.

Ispanağın içerisinde bulunan yabancı otların tüketilmesi sonrasında İstanbul'un çeşitli bölgelerinde yaşayan 44 kişinin zehirlenmesi üzerine çıkan haberleri, pazarcılar protesto etti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ise yaşanılanların ardından bugün bir açıklama yaptı.

EVLERDEN NUMUNE ALINDI

Açıklamada; faaliyet gösteren satış noktalarından analiz yapılmak üzere taze ıspanak, evlerden ise pişmiş ıspanak yemeği numunesi alındığı belirtildi.

Zehirli ıspanak haberlerine pazarcılardan protesto

"ZEHİRLENME ISPANAKTAN DEĞİL ARASINA KATILAN OTLARDAN KAYNAKLANDI"

Açıklamada alınan numunelerin ileri tetkik sonuçlarında, ıspanak içerisinde tespit edilen yabancı ottan kaynaklı yoğun miktarda atropin ve scopalamin maddesi tespit edildiği bildirildi. Zehirlenmeye ıspanaklara karışan patlıcangiller familyasından, atropin ve scopalamin içeren yabancı otların neden olduğu belirtildi.

Öte yandan yaşanılanların ardından bugün İstanbul’da halk pazarında ıspanak satan pazarcılar; ıspanağın sağlıklı olduğunu, çiğ ıspanak yiyerek ispatlamaya çalıştı.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞTI

Vatandaşlardan kimisi çıkan haberlere inanmayıp ıspanak tüketmeye devam edeceğini söylerken, kimisi ise yemekten korktuğunu belirtti.

Zehirli ıspanak haberlerine pazarcılardan protesto

"ISPANAKTAN ZARAR GELMEZ"

Ispanak zehirlenmesi ile ilgili çıkan haberlere tepki gösteren pazarcı Kasım Ünal, İHA'ya yaptığı açıklamada, "Ispanak derin dondurucuya konulduğunda bozulmaz. Çürük ıspanaktan yapmış olabilir. Çürük ıspanağı atıp zarar etmek yerine yemek yapmıştır. Ben kendimi bildim bileli ıspanak yiyorum. Ispanaktan kesinlikle zarar gelmez." dedi.

"PAZARDAN ALIN, BİR ŞEY OLMAZ"

25 senedir pazarcılık yaptığını söyleyen Cevdet Savaş, “25 senedir pazarcılık yapıyorum. Küçüklüğümden beri pazardayım. Ispanağın zehirli olması gibi bir durum olamaz. Taze alın pazardan zehirlenmezsiniz. Bir gün bile müşterilerimden şikayet almadım.” ifadesini kullandı.