Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,816
0.0587 %
7,557
0.1285 %
376,974
0.145 %
Yeni IMF Başkanı'nın ilk mesajı: Küresel ekonomi yavaşlıyor

Yeni IMF Başkanı'nın ilk mesajı: Küresel ekonomi yavaşlıyor

IMF Başkanı Georgieva, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları öncesi yaptığı konuşmasında küresel ekonominin eşgüdümlü olarak yavaşladığını aktardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı olarak 1 Ekim'de göreve başlayan Kristalina Georgieva, Washington'da ilk değerlendirmesini yaparken ticaret savaşlarının küresel ekonomiye zararlarını rakamla ortaya koydu.

SENKRONİZE YAVAŞLAMA

Georgieva, küresel ekonominin artan ticaret ihtilafları nedeniyle “senkronize yavaşlama” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

“TİCARET ANLAŞMAZLIKLAR, KÜRESEL BÜYÜMEYİ YÜZDE 0,8 AŞAĞIYA ÇEKECEK”

Ticaret savaşlarının kazananının olmayacağını vurgulayan Georgieva, "Ticaret ihtilaflarının küresel ekonomiye kümülatif etkisi 2020 yılında 700 milyar dolar tutarında azalma veya gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 0,8'inin kaybedilmesi olabilir. Bu yaklaşık olarak İsviçre ekonomisinin büyüklüğü kadar.” dedi.

“BU YIL DÜNYA EKONOMİLERİ YÜZDE 90’I YAVAŞ BÜYÜYECEK”

Georgieva, bu yıl dünya ekonomilerin yaklaşık yüzde 90'ında daha yavaş büyüme beklediklerini ifade etti.

“YENİ ANALİZİMİZE GÖRE ÇIKAN TABLO, FİNANSAL KRİZ DÖNEMİ SEVİYESİNİN ÜZERİNDE”

Konuşmasında dünyada artan özel sektör borcuna da değinen Georgieva, “Yeni analizimiz, büyük bir ekonomik gerileme olursa, temerrüt riski altında olan özel sektör borç stokunun 19 trilyon dolara yükselebileceğini veya 8 büyük ekonomideki toplam borcun yüzde 40'ını bulabileceğini gösteriyor. Bu, finansal kriz döneminde görülen seviyelerin üzerinde.” değerlendirmesinde bulundu.

"MERKEZ BANKALARI FAİZLERİ MÜMKÜNSÜ DÜŞÜK TUTMALI"

Birçok gelişmiş ekonomide faiz oranlarının çok düşük veya negatif olmasının merkez bankalarına sınırlı bir manevra alanı sağladığını belirten Georgieva, düşük faiz oranlarının, yatırımcıların gelişmekte olan pazarlarda daha yüksek getiri aramasına neden olduğunu ve bunun da birçok küçük ekonominin ani sermaye çıkışlarına maruz kalmasına sebep olduğunu kaydetti.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR KÜRESEL TİCARET İÇİN BİRLİKTE ÇALIŞALIM"

Ülkelerin fikri mülkiyet hakları ve teknoloji transferi gibi yasal ticaret konularını görüşmesi gerektiğini belirten Georgieva, devletlere küresel ticaretin daha sürdürebilir hale gelmesi için birlikte çalışma çağrısı yaptı.