Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
Yabancıların Türkiye’de yaptığı alışveriş yüzde 70 artı

Yabancıların Türkiye’de yaptığı alışveriş yüzde 70 artı

Türkiye'ye gelen turistlerin, bu yılın ilk 7 ayında, tax free işlemlerini tamamlayarak yaptığı alışveriş miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 70 fazlalaştı.

Türkiye'de faaliyetlerini geniş bir satış ağında sürdüren Global Blue'nun Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, yapılan alışverişler bilgilerinin ışığında, bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin KDV iade (tax free) işlemlerini tamamlayarak yaptığı alışverişin geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 68 arttığını belirtti.

ÇİNLİLERİN HARCAMALARI ARTTI

Bu yılın ilk 7 ayında hem Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısında hem de geçen yıla göre yaptıkları harcamalarda artış olduğu görülüyor. Bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'de yaptıkları alışverişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 85 artıran Çinlilerin, ortalama harcama tutarı 5 bin lirayı aştı.

ARAPLAR TÜRKİYE'DE ALIŞVERİŞ YAPMAYI SEVİYOR

Aynı dönemde ortalama harcamalar açısından bakıldığında 6 bin 782 liralık ortalama harcama tutarıyla Katar birinci sırada yerini alırken, Katar'ı 6 bin 441 lira ile Birleşik Arap Emirlikleri, 5 bin 412 liralık harcama ile Almanya takip etti.

Bu yılın ilk 7 ayında Türkiye'de yaptıkları alışverişi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 182 artıran İsrailli turist dikkati çekerken, yüzde 161 ile Mısır, yüzde 138 ile Irak ve yüzde 124 ile Libya'dan gelen ziyaretçiler alışveriş harcamalarında öne çıktı.

YABANCI ZİYARETÇİLERİN ALIŞVERİŞ ARTIŞI YÜZDE 70'E DAYANDI

Şeyhun, alışverişte lüks ürünlere hem Çinliler hem de Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerin daha fazla rağbet gösterdiğini aktararak, "Avrupalı ziyaretçiler maalesef Türkiye’yi en azından organize perakende de pek bir alışveriş destinasyonu olarak görmüyor. Zaten top 15 içerisine de bir tek Almanya girmiş durumda. Bunun da sebebi Alman pasaportu olan ve yaz aylarında ülkelerini ve akrabalarını ziyaret eden Türkler’dir." şeklinde konuştu.

"İŞLEM ADETLERİNDE GÜZEL BÜYÜMELER VAR"

Şeyhun, geçen seneler büyüme rakamlarının genel olarak averaj harcamadan geldiğini belirterek, "Bu sene ise farklı olarak işlem adetlerinde güzel büyümeler var, bu da aslında daha sağlıklı bir büyüme, çünkü alışverişin sadece enflasyona dayalı değil, gelen turistlerin fazla olması sebebi ile büyüdüğünün de işareti." dedi.

ÇİNLİLER İÇİN DİJİTAL CÜZDANLAR İLE ÖDEME YAPMALARI ÇOK ÖNEMLİ

Şeyhun'un verdiği bilgilerde Avrupa'da yapılan tax free alışverişlerin yüzde 40'dan fazlasını Çinliler yaptığı ve genelde lüks ve dünyaca bilinen markaları çok daha fazla tercih ettikleri var. Çinliler için ödeme sistemleri ve dijital cüzdanlar ile ödeme yapabilmek çok önemli. Bu şartlarda Türkiye'de de dijital ödeme sistemleri satış noktalarında artış gösterdikçe Çinlilerin harcama yapmaları daha da kolaylaşacak.