Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,936
0.0252 %
6,579
-0.0319 %
296,818
-0.2201 %
Volkswagen Türkiye'de Passat ve Superb üretecek

Volkswagen Türkiye'de Passat ve Superb üretecek

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Başar, VW Türkiye yatırımını isabetli olduğunu dile getirerek, VW'nin Passat ile Superb modellerinin Türkiye'de üretme planlarına ilişkin açıklama yaptı.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, ekim ayı başında, Manisa'da 943,5 milyon lira sermayeli "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirket kurmuştu. Suriye'nin kuzeydoğusunde gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı sırasında yatırımı askıya aldıklarına dair Alman medyası yayın yapmış ve yetkililer daha sonra bunu yalanlamıştı. Şimdi de markanın Türkiye'de üreteceği modeller belli oldu.

"AVRUPA'DA EN ÇOK SATAN MODELLER"

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Volkswagen'in Türkiye tesisinde üretilmesi beklenen Passat ve Superb modellerine ilişkin, "Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa'da en fazla satılan modeller. Bu nedenle aramızda hoş bir yarış olacak, Türkiye'de de üretildiği zaman... Onlar kendi iddialarını ortaya koyacaklar, biz kendi iddiamızı ortaya koyacağız." dedi.

Volkswagen (VW) Grubu markalarından olan Skoda'nın "amiral gemisi" Superb'in tanıtımı, geçen hafta İstanbul'da gerçekleştirilmişti.

“500 BİN CİVARINDA BİR OTOMOBİL PAZARI OLUŞACAK”

Bu yıl Türkiye otomobil pazarının 350-400 bin civarında yılı kapatabileceğini belirten Başar, "Eylül sonu 228 bin adetle bittiğini düşünürseniz, bundan sonraki dönemde ilk 9 ayda mukayese edilmeyecek bir hacim yaşanacak. Bunda en önemli etki faizlerin düşmüş olmasıdır. Ayrıca, iklim biraz daha iyileşiyor ve ekonomiye olan güven gittikçe artıyor. Gelecek yıl bunun devam edeceğini ve 500 bin civarında bir otomobil pazarı oluşacağını düşünüyoruz.

BUNDAN SONRASINDAN UMUTLUYUZ

Biz bu senenin son 2 ayından ve gelecek senenin 12 ayından umutluyuz." diye konuştu.

"TÜRKLER GERÇEKTEN İŞİNİ İYİ YAPIYOR"

Başar, Volkswagen'in Türkiye'ye olan bakışına değinirken, şirketin bakış açısının "son derece" müspet olduğunu, Türkiye'de Volkswagen temsilciliğini yapan şirketlerle Volkswagen Grubu arasında çok sıkı bir iş birliği bulunduğunu söyledi.

Başar, "İşini iyi yapan ekipler burada. Türkler gerçekten işini iyi yapıyor Volkswagen dünyasında. Biz de işimizi iyi yapan bir ekibiz. Bu ilişkinin müspet bir şekilde gelişeceğine inanıyorum." dedi.