Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,816
0.0616 %
7,562
0.1881 %
377,059
0.1676 %
Volkswagen'in yatırım için Türkiye'yi seçmesi Bulgarları kızdırdı

Volkswagen'in yatırım için Türkiye'yi seçmesi Bulgarları kızdırdı

Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye'ye 1.4 milyar euroluk yatırım yapacağını açıkladıktan sonra yatırım yapılması için düşünülen diğer isim olan Bulgaristan bu yarışın adil olmadığını savundu.

Volkswagen, yatırım yapacağını açıkladığında Türkiye ve Bulgaristan arasında kalmış, o süreçte de Türkiye lehine açıklamalar yapmayı ihmal etmemişti. Marka manisa merkezli şirket kurulumunu gerçekleştirince yatırımı Türkiye'de yapacağı netlik kazandı.

Bu duyuruyla beraber, Bulgaristan ve Türkiye arasında devam eden rekabetin galibi Türkiye oldu.

"TÜRKİYE İLE GİRDİĞİMİZ YARIŞ EŞİT YAPILMADI"

Eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Türkiye'yle girdikleri Volkswagen yarışının eşit şartlarda yapılmadığını ve Türkiye'nin ayrıcalıklara sahip olduğunu savundu.

"TÜRKİYE KURALLARA BAĞLI KALMADI"

Bulgar ulusal radyosu BNR'ye demeç veren Plevneliyev, "Bu kesinlikle eşit bir mücadele olmadı. Zira görünene göre Türkiye, kurallara hiç bağlı kalmadı ve ortak pazar kurallarına ilgi göstermedi. Türkiye Gümrük Birliği üyesi, tüm haklara sahip, ancak bununla birlikte hiçbir yükümlülüğü bulunmuyor." dedi.

"2-3 YIL İÇİNDE BAŞKA BİR ŞİRKET GELECEK"

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev de, Volkswagen'in bu yıl Bulgaristan'ı tercih etmediğini ancak 2-3 yıl içinde başka büyük bir firmanın ülkelerine yatırım yapacağına inandığını sözlerine ekledi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir