Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0778 %
7,561
0.1868 %
376,998
0.1514 %
Volkswagen'in Manisa hamlesi 20 yıl sonra gelen ilk yatırım

Volkswagen'in Manisa hamlesi 20 yıl sonra gelen ilk yatırım

Türkiye'ye son 20 yıldır sıfırdan yeni otomobil yatırımı gelmemişti. Volkswagen'in Manisa'da kuracağı tesis, bu anlamda çok önemli.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca "Volkswagen yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçti. Türkiye'ye son 20 yıldır sıfırdan yeni otomobil fabrikası yatırımı gelmemişti. Uzun bir aradan sonra ilk defa yeni bir marka yatırıma geliyor." açıklaması yaptı.

YATIRIM DİĞER SEKTÖRLERİ DE ETKİLEYECEK

Kanca yatırımla ilgili bu yatırımın Türkiye'de çekinceli ve mesafeli bakan başka firmaları da Türkiye'ye yönelteceğini belirterek "Hatta mecbur bırakacak. Yatırım Domina etkisi yaratacak." dedi.

"ÖNYARGILI YATIRIMCILAR FİKİRLEDİ DEĞİŞECEKTİR"

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, “Volkswagen gibi büyük bir kuruluşun Türkiye’de büyük bir yatırım yapması, bir defalık bir alım değil yıllara uzanan bir yatırım yapması, özellikle Almanya’da bugüne kadar Türkiye’ye biraz çekinceli ve mesafeli bakan birçok başka firmayı da Türkiye’ye yönelmeye mecbur bırakacak. Küçük ve orta ölçekli firmalardan çok ciddi miktarda Türkiye ile işbirliği yapmak isteyen firmalar vardı. Bunlar Alman medyasından etkilenerek ve Alman siyasetçilerden etkilenerek biraz uzak duruyorlardı. Bu şimdi Volkswagen’in yatırımı ve yeni dalgayla rüzgarla birlikte bence değişecektir. Alman firmalarının da Türkiye’ye yönelik özellikle otomotiv tarafında domino etkisiyle hareket başlatarak yer arayıp yatırım yapmaya başlayacaklardır.” ifadelerini kullandı.

OTOMOTİV DEVİNİN 123'ÜNCÜ FABRİKASI MANİSA'YA

Alman otomotiv devi Volkswagen Aktiengesellschaft'In Manisa'da kuracağı tesis, Alman otomobil devinin dünya üzerindeki 123'üncü fabrikası olacak. Volkswagen'in Manisa'da kurmayı planladığı fabrikada 4-5 bin kişinin istihdam edileceği söyleniyor. Yerel kaynaklar daha önce istihdamın kente göçü artıracağını ve yeni iş gücü için oturma alanlarına ihtiyaç duyulacağını bildirmişlerdi. Fabrikada Doğu Avrupa pazarı için Passat, Skoda Süperb benzeri modellerden yılda 300 bin adet üretilecek. Fabrikanın 2020’de inşaatına başlanması, 2022'de üretime geçmesi planlanıyor.

YATIRIM BEDELİ 1,4 MİLYOR EURO

Yatırımın bedeli 1,4 milyar euro olarak açıklandı.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü'nün 2447 sayılı ilanına göre, merkezi Almanya'da bulunan Volkswagen, Manisa'da 943,5 milyon lira sermayeli 'Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ' unvanlı şirket kurdu. Şirketin merkezi 'KeçiliköyOSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre, Manisa' olarak gösterildi.

Alınan bilgiye göre şirketin kuruluş sözleşmesinde otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu.

Fotoğraf: AA

Bunlar da İlginizi Çekebilir