Hava Durumu
°C
89.552,610
0 %
6,731
-0.043 %
7,283
-0.0507 %
350,741
0.0482 %
Vergi denetimlerin alanı genişletildi

Vergi denetimlerin alanı genişletildi

Vergi Denetim Kurulu, belirli sektörleri incelemeye başlamıştı, şimdi tüm sektörleri kapsayacak şekilde çalışmalarını yürütüyor. Yeni sistemde bazı sektörlerdeki inceleme kalıcı hale getiriliyorken, ihbar ve şikayetlere de ciddi anlamda değerlendiriliyor.

Vergi incelemelerin başlatıldığı sektörler akaryakıt, demir-çelik, madencilik, ilaç-sağlık, turizm, telekomünikasyon, bankacılık, sigortacılık, dijital ekonomi, alkollü içecekler ve tütün mamulleri gibi konu başlıklarındakilerini içeriyordu.

İNCELEMELER TÜM SEKTÖRLERİ İÇİNE ALDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulunun yeni örgütlenme modelinde tüm sektörler izlenecek ve risk unsuru yüksek olanlar sürekli gözetim ve denetim altında tutulacak.

Kurul bünyesinde, sektörel uzmanlaşma modeline geçiş çalışmalarıyla birlikte sektörel bazlı incelemelere ağırlık verildi.

ŞİKAYET VE İHBARLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

Vergi incelemeleri, Vergi Denetim Kurulu Risk Analiz Merkezi tarafından yapılan analizler ile ihbar ve şikayetler sonucunda başlatılıyor.

SOSYAL MEDYADAN SATIŞ YAPANLAR VE ŞARKICILAR DA TAKİPTE

Bu doğrultuda yürütülen çalışmalarda, sosyal medya üzerinden satış yapanlar ve reklam geliri elde edenler ile doktor, avukat, sanatçı ve şarkıcıların olması gereken tutarların çok altında vergi beyan ettiği görüldü.

LÜKS YAŞAMLAR MERCEK ALTINDA

Kurul yetkilileri, yüksek kazançları ve lüks yaşantılarıyla dikkati çeken isimlerin ödediği vergilerin oranının yüzde 1'i geçmediğine, bu alanda yapılan ihbarların artış gösterdiğine işaret etti.