Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0891 %
6,564
0.1586 %
302,476
0.7048 %
Üç devin büyüme tahmini aşağı yönlü revize edildi

Üç devin büyüme tahmini aşağı yönlü revize edildi

Fitch Ratings, ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü 'kararttığı' değerlendirmesi yaparak, Euro Bölgesi, ABD ve Çin’in büyüme tahmini aşağı yönlü revize etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ticaret savaşı ve Brexit belirsizliğinin artmasının etkili olduğu, ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü "kararttığı" değerlendirmesi yapılarak, Euro Bölgesi, ABD ve Çin’in bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti.

FITCH RATTINGS'İN RAPORU

Fitch Ratings, “Küresel Ekonomik Görünüm” eylül ayı güncelleme öncesi raporunda, son zamanlarda ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında kızışmanın ve anlaşmasız Brexit’in oluşturduğu önemli riskler dahil olmak üzere ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü "kararttığı" belirtildi.

ÇİN'DE BÜYÜME BEKLENTİSİ 0,1 BAZ PUAN DÜŞECEK

Fitch raporunda, ABD’nin Çin’den yaptığı ithalatta gümrük tarifelerini ciddi şekilde artırdığı belirtilirken, Çin'in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisinin 0,1 baz puan düşürülerek yüzde 6,1’e, 2020’ye ilişkin büyüme beklentisinin ise 0,3 baz puan azaltılarak yüzde 5,7’ye indirildiği kaydedildi.

İNGİLTERE'DE 0,4 DÜŞÜŞ

Anlaşmasız bir Brexit senaryosunun, gelecek yıl İngiltere'de önemli bir ekonomik durgunluğa yol açabileceğini işaret edilen raporda, Euro Bölgesi büyümesinin anlaşmasız bir Brexit durumunda 0,4 puan düşük kalacağı vurgulandı.

ABD BÜYÜME TAHMİNDEKİ DÜŞÜŞ 0,1

Raporda, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin de bu yıl ve gelecek yıl için 0,1 puan düşürülerek sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 1,7 olarak revize edildiği bildirildi.

FED'DEN 25 FAİZ DÜŞÜKLÜĞÜ BEKLENİYOR

Fitch raporunda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed), aralık ayında faiz oranını 25 baz puan daha düşürmesinin beklendiği ifade ederek, “Küresel Ekonomik Görünüm” güncelleme raporunun, dünyanın 20 büyük ekonomisine yönelik ekonomik tahminlerin dahil edilerek bu ayın sonunda yayınlanacağı bildirildi.