Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,934
-0.0067 %
6,578
-0.0455 %
296,107
-0.4592 %
UBER bitince araçları satışa çıktı

UBER bitince araçları satışa çıktı

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, internet uygulaması üzerinden ulaşım hizmeti veren UBER'e karşı açtığı davada karar taksiciler lehine sonuçlandı. UBER'cilerin araçları ellerinde kaldı. Şimdi tek tek satışa çıkarıyorlar.

Mahkemece haksız rekabet yaptığına kanaat getirilen UBER internet sitesi ve mobil uygulamasına erişim engellendi.

Türkiye'de UBER'e erişimin mahkeme kararı ile engellenmesi üzerine sürücüler, araçlarını satışa çıkartmak için otomobil galerilerine müracaat etmeye başladı.

“ARACINI SATMAK İÇİN BİZE ÇOK GELEN OLUYOR"

Bağcılar'da bir otomobil galerisi olan Engin Kalebaşı, “Yaklaşık 10 bin civarında UBER aracı ve sürücüsü vardı. UBER Türkiye'den çekilince ve mahkeme kararıyla da bu iş durdurulunca, çok sayıda insan satmak durumunda kalıyor.

BORÇLARINI ÖDEYEMİYORLAR

Kredi çekmişler, borçlarını ödeyemiyorlar. Bu şekilde satış için bize çok gelen oluyor. Günde 3-5 kişi bu iş için bize müracaat ediyor. Zor satarlar çünkü yüksek bedellerle almışlardı o dönemde. Araç sayısı çok azdı. UBER'e arabalarını sokmak için kaç para dediysek aldılar o dönem. Ama şimdi araç fazlalığı oluştu. Bir de araçlar panelvandan VİP'e dönünce bunun talebi de çok az. Onun için bedelleri de düşük oluyor. Kilometreleri de fazla olmuş oluyor. Yıpranmışlığı da var. Vatandaşların zararı tabii ki o." şeklinde konuştu.