Hava Durumu
°C
110.021,830
0.4426 %
6,765
0.1851 %
7,631
-0.3486 %
366,799
-1.4336 %
Türkiye ekonomisinde çarklar hızlanıyor

Türkiye ekonomisinde çarklar hızlanıyor

Dün sanayi üretim endeksinin açıklanan rakamının üretimde 21 ayın rekoru düzeyinde gelmesi, uzmanlar tarafından, ekonomik iyileşme için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Türkiye ekonomisinde 2018 yılı Ağustos ayından bu yana yaşanan kur ataklarının makul seviyelere çekilmesi için alınan kararlar ve açıklanan programlar çerçevesinde atılan adımlar olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Sanayi üretimine de yansıyan iyileşme, Sanayi Üretim Endeksi, geçen yıla göre aralık ayında yüzde 8,6 arttı, aylık artışı ise 1,9 oldu.

TEKNOLOJİ DE DE ARTIŞ YAŞANDI

Yine yüksek teknoloji yüzde 12, sermaye malı yüzde 12,4, ara malı yüzde 10 imalat sanayi yüzde 9,1 madencilik yüzde 9,5 artış gösterdi. Ve hiçbir sanayi grubunda yıllık bazda üretim kaybı olmadı.

İSO: BU BAŞARI SANAYİ SEKTÖRÜNE VERİLEN DESTEKLERLE İLGİLİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, öncü göstergelerin, sanayi üretimindeki iyileşmenin ve artış ivmesinin ocak ve devam eden aylarda da süreceğini gösterdiğini belirterek, "Bütün bunlar göstermektedir ki sanayiye verilen destek üretime, istihdama ve ekonomik dengelenmenin kalıcılaşmasına verilen destektir, boşa gitmemektedir." ifadelerini kullandı.

Aralık ayı sanayi üretimi verilerinin, sanayinin çarklarının zor koşullarda bile döndüğünü göstermesi açısından önemli ve geleceğe dair umutları artıran bir gösterge olduğunu belirten Bahçıvan, "Yıllık bazda yüzde 8.6’lık sanayi üretimi artışı ve aynı şekilde yüzde 9.1'lik imalat sanayi üretim artışında bir baz etkisi olsa da bu veriler sanayi sektörü aktivitesinde genele yayılan bir toparlanma eğiliminin olduğuna işaret etmektedir. Bu tabloda özellikle ekonomimizde son bir yıl içindeki genel dengelenmeye paralel olarak enflasyonist baskılardaki geri çekilme, faizlerdeki düşüş ve kredilerdeki ivmelenin yarattığı iç talepteki canlılık da belirleyici olmuştur." ifadelerini kullandı.