Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0748 %
7,559
0.151 %
377,049
0.1649 %
Türk turizmcilerinin korktuğu oldu ve Thomas Cook Almanya da iflasını istedi

Türk turizmcilerinin korktuğu oldu ve Thomas Cook Almanya da iflasını istedi

Thomas Cook, İngiltere'de iflas etmiş ve dünyada seyahatte olan 150 bin İngiliz kabus yaşamıştı. Bu iflas Türkiye'ye gelecek olan 20 bin turistin rezervasyonlarını iptal etmesi ile sonuçlanmıştı. Türk turizmcileri firmanın Alman temsilcisinin iflas etmesi halinde bir 20 bin iptalin daha olacağını tartışıyordu ki o haber de gecikmedi.

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un iflasını açıklanmasının ardından Almanya'daki iştiraki olan Thomas Cook GmbH da iflasını istedi.

ALMANYA İFLAS BAŞVURUSUNU İLETTİ

Thomas Cook GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Stefanie Berk, yaptığı açıklamada adli adımı atmaktan kaçınmayı istediklerini ancak müzakere yoluyla kısa vadeli bir çözüme ulaşamadıklarını ifade ederek iflas başvurusunu mahkemeye yaptıklarını bildirdi.

TATİLDEKİ 140 BİN KİŞİ İFLASIN İKİNCİ DALGASINA YAKALANDI

Thomas Cook GmbH'den yapılan açıklamada, Neckermann, Öger Tur, Air Marin ve Buchen Seyahat ile tatilde 140 bin kişinin bulunduğu hatırlatılırken bu tatilcilerin geri getirilmesi konusunda Alman Dışişleri Bakanlığı ve seyahat sigorta şirketleriyle görüşme halinde olunduğu kaydedildi.

Thomas Cook'un Almanya iştiraklerinden olan Condor'a devlet desteği verilirken Thomas Cook GmbH'nın da kredi müracaatına bir cevap verilmediği öğrenildi.