Hava Durumu
°C
120.149,700
-1.6309 %
5,948
0.0824 %
6,552
-0.0335 %
302,135
0.5912 %
Türk otomotivciler Rusya'ya ihracat hedefini 500 milyon dolara çıkarttı

Türk otomotivciler Rusya'ya ihracat hedefini 500 milyon dolara çıkarttı

Rusya ile olan ihracat hedeflerinin 100 milyar dolara yükselmesi otomotivcileri yeni hedef koymaya itti. Otomotivciler, şimdi 2019 yılında Rusya'ya yönelik otomotiv ihracatının 500 milyon doların üzerine çıkmasını bekliyor.

Daha önce 1.2 milyar dolara ulaşan Rusya'ya yönelik otomotiv ihracatı gerilemişti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Rusya'da gerçekleştirilen MIMS Automechanika Moskova Fuarı'na 52 Türk firmasıyla katılarak iş hacmini geliştirmek için çalışmalar yürüttü.

TÜRK OTOMOTİVCİLER FUARA GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ İLE KATILDI

MIMS Automechanika Moskova Fuarı'na katılan Türk firmaları, otomotiv yan sanayi ürünlerinden ticari araçlara, iç dizayndan güvenlik ekipmanlarına, motor aksamı ve parçalarından ses sistemleri ve telekomünikasyona kadar birçok ürün ve hizmetlerini tanıtma fırsatı buldu.

ETKİNLİK BÖLÜMÜNDE İKİLİ TEMASLAR KURULDU

Ayrıca fuarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Uluslararası Moskova Otomotiv Forumu etkinlikleri (IMAF) kapsamında OİB milli katılımla fuarda yer alan otomotiv firmaları, ikili iş görüşmeleri yaptı.

TİCARETTE 100 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, IMAF etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen "Rus Otomotiv Endüstrisinin Geleceği" başlıklı panelde şunları kaydetti:

"İki ülke arasında ticaret hacmi bugün 26 milyar dolarken bu rakamın 100 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Bildiğiniz gibi bu durum en son yapılan Liderler Zirvesi'nde de iki ülke lideri tarafından dile getirildi. Otomotiv endüstrisi hem Rusya hem de Türkiye için kritik sektörlerin başında yer alıyor. Bu sebeple de Rusya ile karşılıklı birçok potansiyel iş birliği alanları var. Biz, bu iş birliklerini oluşturmak ve geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Daha önce 1,2 milyar dolara ulaşan ülkemizin Rusya'ya yönelik otomotiv ihracatı, bir dönem gerileme yaşasa da son iki yıldır yeniden artışa geçmiş durumda. 2019 yılında Rusya'ya yönelik otomotiv ihracatımızın 500 milyon doların üzerine çıkmasını bekliyoruz."