Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,949
0.0959 %
6,562
0.122 %
302,479
0.7058 %
Türk kahvesini Amerika caddelerinde ikram ederek tanıtıyoruz

Türk kahvesini Amerika caddelerinde ikram ederek tanıtıyoruz

ABD'de günde 400 milyon bardak kahve tüketiliyor ancak içiminin sert olduğunu düşündükleri Türk kahvesini tanımıyorlar. İşte bu algıyı yıkmak için bir araca yüklenen Türk kahveleri ve yanında ikramlık şekerlemeler, ABD caddelerinde dolaşarak ikram edilip, tanıtılmaya başladı.

Tanıtım turnesine çıkan organizasyon, "Gezici Türk Kahvesi Evi-(Turkish Coffee Truck)" Amerika'daki tanıtım turnesine New York'tan başladı.

EYLÜL AYINDA 5 ABD EYALETİNDE DOLAŞILACAK

Gezici Türk Kahvesi Evi projesi kapsamında, eylül ayı boyunca New York'un yanı sıra New Jersey, Maryland, Virginia eyaletleri ve Washington D.C'de Türk kahvesi Amerikalıların beğenisine sunulacak.

TURNEYE TANITIM İÇİN BAŞLANDI

Proje Direktörü Gizem Şalcıgil White, dünyanın ilk kahve pişirme yöntemi olan Türk kahvesinin bilinirliğinin artırılması ve kahve sohbetleri ile toplumlar arası kültürel diyaloglar kurulması amacıyla turneye başladıklarını belirtti.

"GÜNDE 400 MİLYON BARDAK KAHVE TÜKETİLİYOR"

White, ABD'de günde 400 milyon bardak kahve tüketildiğini ancak 500 yıllık Türk kahvesinin bilinmediğini dile getirerek, "Türk kahvesi Amerika’da sert bir kahve olarak biliniyor, aslında değil. Servis edilmediği, denenmediği için bilinmiyor. Biz burada bir bilinçlenme ve Türk kahvesi için bir talep yaratarak pazar payı oluşturmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

TÜRK KAHVESİ SANATLA TANITILACAK

Kar amacı gütmeyen ve 2 Ekim’e kadar süreceği belirtilen "Gezici Türk Kahvesi Evi" turnesinde ayrıca, ünlü minyatür sanatçısı Hasan Kale de telve ile icra edeceği kültürel sunumlarda bulunacak.

Tur boyunca, Nişantaşı Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Göknur Akçadağ, ödüllü yazar ve gastronomi uzmanı Cenk R. Girginol ile yazar Ahmet Şerif İzgören, Türk kahvesinin tarihine ilişkin sunumlar gerçekleştirerek, üniversiteler ve yerel müzelerde Amerikalı kanaat önderlerine ve toplum üyelerine eğitici seminerler verecek.