Hava Durumu
°C
108.097,270
0 %
6,697
-0.1208 %
7,500
-0.0199 %
371,995
-0.036 %
The New York Times, ABD'nin yasak listesinde Türkiye fotoğrafı kullandı

The New York Times, ABD'nin yasak listesinde Türkiye fotoğrafı kullandı

The New York Times gazetesi, Çin’de ortaya çıkıp Avrupa‘dan dünyaya yayılan bir koronavirüstan korunmak için Avrupa’dan uçuşu yasaklayan ABD'nin haberini, uçuş yasağı listesinde bulunmayan Türkiye fotoğraflarıyla verdi.

The New York Times gazetesinin ABD'nin Avrupa'dan uçuşu yasaklama haberini Türkiye'den fotoğraflarla vermesi tepki çekti. 

BAKAN VARANK DA TEPKİ GÖSTERDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, twitter hesabından yapılan haberde listede bulunmayan Türkiye'nin fotoğrafını kullanmasını algı operasyonu olarak sunarak "Koranavirüs gibi bu zihniyetin de karantinaya alınması gerekiyor." yorumuyla verdi.

ABD, koronavirüs salgını nedeniyle önlemlerini artırdı. ABD Başkanı Donald Trump, cuma gecesinden itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya alacaklarını açıkladı. Trump, İngiltere'nin ise seyahat yasağından muaf tutulduğunu bildirdi.

TÜRKİYE İÇİN KİRLİ ALGI OPERASYONU

Seyahat kısıtlaması getirilen ülkeler arasında Türkiye bulunmazken, ABD merkezli New York Times gazetesi, algı operasyonuna soyundu.

NY Times, Türkiye üzerinden algı operasyonu yaptı

İSTANBUL'DAN CAMİ FOTOĞRAFI KULLANDILAR

The New York Times'ın internet sitesinde "ABD, Avrupa'dan çoğu seyahati askıya aldı" başlığıyla verilen haberin fotoğrafında İstanbul'dan iki cami yer aldı.

Gazetenin, Türkiye'de salgın varmış havası oluşturmaya çalıştığı görüldü.

SEYAHAT KISITLAMASINDAN ETKİLENEN ÜLKELER

Washington yönetiminin kararının kapsadığı ülkeler arasında Türkiye yer almazken, Şengen ülkeleri olarak da bilinen Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya,Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Porteiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre seyahat kısıtlamasından etkilenecek.