Hava Durumu
°C
105.520,470
0.1525 %
6,820
0.1262 %
7,566
0.2477 %
379,237
0.7462 %
Tesla, Berlin’de fabrika kurma kararı aldı

Tesla, Berlin’de fabrika kurma kararı aldı

Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Altmaier, Tesla'nın ABD dışındaki ikinci fabrikasını Berlin yakınlarında kurma kararına ilişkin, "Elektrikli hareketlilikte ve batarya uzmanlığının geliştirilmesinde bir kilometre taşı." şeklinde değerlendirme yaptı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin ABD dışındaki ikinci fabrikasının mühendislik ve tasarım merkezi ile birlikte Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarında kurulacağını açıklamıştı. Buna göre "Giga Berlin" olarak anılacak fabrikada batarya, güç aktarma organları ve araç üretimi yapılacak, üretilecek ilk otomobilin "Model Y" olacak.

ABD DIŞINDAKİ İKİNCİ FABRİKA

Alman Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, elektrikli araç üreticisi Tesla'nın ABD dışındaki ikinci fabrikasını Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarında kurma kararının, ülkenin bir otomotiv merkezi olarak çekiciliğinin kanıtı olduğunu söyledi.

TESLA’YA AYRICALIK YOK

Altmaier, Alman hükümetinde, Tesla'ya yönelik teşvikler ile ilgili henüz bir tartışma olmadığını belirterek, Tesla'nın otomotiv ve otomotiv endüstrisindeki diğer tüm şirketler gibi muamele göreceğini aktardı.

"TESLA, BRANDENBURG'A BÜYÜK BİR YATIRIMLA GELDİ"

Brandenburg Eyaleti Başbakanı Dietmar Woidke de Tesla'nın, Brandenburg'a büyük bir yatırımla geldiğine işaret ederek, uzun süre bunun için lobi faaliyetlerinde bulunduklarını kaydetti.

İŞÇİ SENDİKALARI DA MEMNUN

Fabrikanın 2021'de üretime başlaması, düşük fiyatlı, spor görünümlü otomobiller üreteceği ve 10 bin kişiyi istihdam etmesi bekleniyor.

Almanya'nın en büyük işçi sendikalarından IG Metall'in yöneticilerinden Birgit Dietze ise Tesla'nın fabrika kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Bu, Berlin'i endüstriyel bir yer olarak güçlendirir ve istihdam oluşturur." şeklinde konuştu.

Tesla Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, şirketin ABD dışındaki ikinci fabrikasının Almanya'nın başkenti Berlin yakınlarında kurulacağını açıklamıştı. Musk, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda da, "Giga Berlin" olarak anılacak fabrikada batarya, güç aktarma organları ve araç üretimi yapılacağını, üretilecek ilk otomobilin "Model Y" olacağını belirtmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir