Hava Durumu
°C
105.359,760
0 %
6,817
0.0778 %
7,560
0.1629 %
377,057
0.167 %
Telefon dolandırıcılığına karşı uyarı

Telefon dolandırıcılığına karşı uyarı

Telefon dolandırıcıları şimdi de “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi“ adını kullanılarak halktan para toplamaya yapmaya başladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) de kendi kurumu olan “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi"nin adı kullanılarak dolandırıcılık yapılmaya başlanınca komuoyunu uyardı.

"BİLGİLERİNİZİ ASLA PAYLAŞMAYIN"

TBB, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne atfen yapılan telefon aramalarına itibar edilmesi ve bir dolandırıcılık olayına maruz kalmamak için kişisel bilgilerin asla paylaşılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

"EVRAK ÜCRETİ, KARGO ÜCRETİ VEYA PARA İADESİ İDDİASINA ALDANMAYIN"

TBB açıklamada, "Telefonda kendilerini Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi temsilcisi olarak tanıtan bazı şahısların Risk Merkezi Raporu temin etmek için ‘evrak ücreti’, ‘kargo ücreti’, ‘para iadesi’ gibi çeşitli başlıklar altında para talep ederek dolandırıcılık eylemlerinde bulunduklarına ilişkin bilgi edinilmiştir." denildi.

"RİSK RAPORU E-DEVLETTEN ALINIYOR"

Risk Merkezi Raporu başvurularının www.turkiye.gov.tr adresli e-Devlet Kapısı internet sitesinde yer alan "Risk Merkezi Raporu Başvurusu" adımından veya www.riskmerkezi.org adresinde detayları belirtilen şekillerde yapılabilineceği, e-Devlet Kapısı üzerinden de her ay bir raporun ücretsiz olarak temin edilebilineceği aktarıldı.

"ÇALIŞANLAR, TELEFON İLE ÜCRET TAHSİL TALEBİNDE BULUNMAZ"

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi çalışanları 'raporunuzu hazırlamak', 'raporunuzu kargoya vermek', 'rapor ücreti veya KDV iadesini yapmak' için sizi telefonla aramaz ayrıca telefon ile ücret tahsil talebinde bulunmaz. Rapor başvurusu yapan kişilere başvuru anında rapor ücreti ve varsa rapor teslimine ilişkin masraflar belirtilir. Belirtilenlerin dışında, daha sonra başka ücret talep edilmez."

Bunlar da İlginizi Çekebilir