Hava Durumu
°C
92.071,130
0 %
6,767
-0.2108 %
7,305
-0.1817 %
362,354
0.0991 %
Taksicilerden 'müşteri yok kiraları ödemeyelim' eylemi

Taksicilerden 'müşteri yok kiraları ödemeyelim' eylemi

Koronavirüs nedeniyle halk dışarıya çıkmayınca taksicilerin işleri azaldı. Taksiciler de bu durumda taksi kiralarını ödeyemeyeceklerini söyleyerek eyleme gitti.

Koronavirüs salgını sonrası birçok işletme kepenk kapatırken taksiciler de bugün eylemdeydi.

İSTANBUL ESENYURT VE BEYLİKDÜZÜ TAKSİCİLERİ

Esenyurt ve Beylikdüzü'nde çalışan taksiciler son günlerde Türkiye'de de görülen koronavirüs nedeniyle müşteri sayısında büyük düşüş yaşadıklarını söyleyerek, taksi kira ücretlerinin düşürülmesini talep etti.

200 TAKSİCİ EYLEM YAPTI

Konvoy halinde duraklarından çıkan ve korna çalarak bir süre tur atan yaklaşık 200 taksici Beylikdüzü pazar alanında eylem yaptı.

"1 METRE KURALI" UYARISI

Alanda toplanan taksicilere koronavirüs nedeniyle önlem amaçlı birer metre aralıklarla durmaları, bir arada durmamaları yönünde uyarı yapıldı. Burada basın mensuplarına açıklama yapan taksi sürücüleri son dönemde koronavirüs nedeniyle insanların evlerinden çıkmadığını bu yüzden azalan müşteri sayısı nedeniyle taksi kiralarını ödeyemediklerini dile getirdi.

Taksicilerden 'işler azaldı' eylemi

"ŞU AN TAMAMEN PLAKA SAHİBİNE ÇALIŞIYORUZ"

Koronavirüs nedeniyle müşterileri sayısının büyük oranda düştüğünü dile getiren ve toplanan taksicileri temsilen konuşma yapan taksici Yunus Başboğa, "9 bin lira kira veriyoruz. Şoförler kendi sigortalarını yatırıyor. Kurtaramadığı için de 3 durak çalışıyor. Bunlara günlük toplam 75 lira para ödüyor. 500 lira da araç sahibi istiyor. Plaka sahibine de araç sahibi 350 lira ödüyor. Buradaki gayemiz kazanç varsa herkes kazansın. Zarar varsa herkes bu sıkıntıyı çeksin. Bu genel bir sıkıntı tüm dünyada oluşmuş bir şey.

 

Taksicilerden 'işler azaldı' eylemi

KRİZİ HEP BİRLİKTE ATLATMAK ÇAĞRISI

Bu krizi hep birlikte atlatmak, paylaşmak istiyoruz. Bu görev devlet büyüklerimizden başlıyor. İBB başkanımızın sözü vardı piyasaya plaka sürülecekti,  bu 9 bin liralık fiyat aşağı çekilecekti. Bu söz daha gerçekleşmedi. İleride gerçekleşebilir ayrı bir şey. Şoförler para kazanmak için adeta yarışıyor. Kaza riski artıyor. Önceden az da olsa günü kurtarıyorduk ama biz şu an tamamen plaka sahibine çalışıyoruz. Araç sahibine çalışıyoruz. Onların parasında gözümüz yok. Kazanacağız ki kazansınlar." diye konuştu.