Hava Durumu
°C
110.021,830
0.4426 %
6,765
0.1851 %
7,631
-0.3486 %
366,799
-1.4336 %
Süt kuzuların anneleriyle buluşma anı görülmeye değer

Süt kuzuların anneleriyle buluşma anı görülmeye değer

Hayvan yetiştiriciliğin olağan ritüeli olan meraya götürülen koyunların yeni doğan ve süt emme alışkanlığı kazanmaları için annelerinden ayrı yerde tutulan kuzularıyla buluşma anı bu kez Bingöl'de yaşandı.

Kuzular doğduktan 5 aylık olana kadar yemle beslenemedikleri için anne sütüne ihtiyaç duyuyorlar. Havyan yetştiriciliği yaparlar da kuzuların enne sütü ile tanışmaları ve alışkanlık edinmeleri için kendilerince bir yöntem geliştirmişler. Bu yöntem de duygusal olaylara sahne oluyor.

Türkiye'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Bingöl'de ilkbaharın gelişiyle meraya otlamaya götürülen koyunların, henüz yem yeme alışkanlığı edinemedikleri için ayrı yerde tutulan kuzularıyla buluşma anı bahar müjdejisi gibiydi.

KUZULAR ANNE SÜTÜNE ALIŞTIRILIYOR

Şubat ayının ortasında başlayan kuzu doğumlarının ardından besiciler, ilk olarak sağdıkları koyunların sütünü içirmek suretiyle kuzuları anne sütüne alıştırıyor.

Ardından gelişmeye başlayan kuzuları süt emme alışkanlığı kazanmaları için annelerinden ayrı yerde barındıran yetiştiriciler, koyunları ise meraya otlatmaya götürüyor.  

GÜNEŞİN DOĞUŞUYLA HAYAT DA BAŞLIYOR

Sabah güneşin doğuşuyla meraya bırakılan koyunlar, otlatıldıktan sonra kuzularını beslemesi için buluşma alanına getiriliyor. Kapıların açılmasıyla koşuşturan kuzuların anneleriyle buluşma anı, renkli görüntülere sahne oluyor.

KUZULARIN ANNELERİNE KOŞMA ANI GÖRÜLMEYE DEĞER

Koku ve ses sayesinde koca sürüde kısa sürede annelerine ulaşan kuzular, kana kana süt emip karnını doyuruyor. Daha sonra koyun ve kuzular akşam saatlerine kadar merada dolaştırılıyor.

"HAYVANCILIK ZOR AMA BİR O KADAR DA GÜZEL"

Konu ile ilgili çekim yapılan Bingöl merkeze bağlı Dik köyünde besicilik yapan Selahattin Kaysadu, hayvancılığın zor olduğu kadar böyle güzel yanlarının da olduğunu söyledi. 

Anne ve yavrusunun ayrı yerlerde tutulmasının, kuzunun gelişimine, koyunun ise dinlenmesine katkı sunduğunu aktaran Kaysadu, bu uygulamanın yaklaşık 2-3 ay sürdüğünü dile getirdi.

Kaysadu, koyun ve kuzuların buluşma anındaki telaşının görülmeye değer olduğunu belirterek, "Kuzular doğumundan itibaren 5 ay boyunca günde iki sefer annesinden ayırıyoruz." dedi.

KUZULAR BESLENİRKEN SÜT SAĞIMI YAPILMIYOR

Bingöl Damızlık Koyun ve Keçi Birliği Başkanı Ali Kaysadu ise ilde küçükbaş hayvancılığın yoğun şekilde yapıldığını belirterek, besicilerin uzun ve yorucu kış sezonunun ardından bahara kavuşmanın heyecanını yaşandığını söyledi. 

Kaysadu, şunları kaydetti: "Görüyorsunuz burada 700-800 koyun var. İkindi namazından sonra bu kuzuları ayırıyoruz. Ayrı bir barınakta tutup, sabahları tekrar buluşturuyoruz. 10 kat daha kalabalık olsun kuzular bırakıldığında hepsi birer birer annesiyle buluşuyor. Hiçbir sıkıntı olmuyor. En geç 15 dakika içinde bütün kuzular annesiyle buluşuyor. Gece ayrılan koyun ve kuzuları rahat bir şekilde dinleniyor. Bu dönemde süt üretimi yapmıyoruz. Mayısın ortasında süt üretimine başlıyoruz. Kuzular şu anda çok küçük olduğu için yemle beslenemiyor."