Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0875 %
6,564
0.1556 %
302,478
0.7054 %
Şirketler AB'den ayrılacak olan İngiltere'yi terk ediyor

Şirketler AB'den ayrılacak olan İngiltere'yi terk ediyor

İngiltere AB'den ayrılma süreci Brexit'i yaşarken fikir ayrılıkları ve uluslararası baskılar nedeni ile bunalmış durumda. Halkın da isyana yöneldiği ülkedeki şirketler ekonomik açıdan kendilerini bu kaosun dışında tutmak istiyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Kraliçe 2'nci Elizabeth'ten parlamentonun tatil edilmesini talep etmiş, Kraliçe de buna onay vermişti. Parlamentoyu tatil etme kararı, Britanya'yı erken seçime doğru sürüklüyor.

PROTESTOLAR BAŞLADI

On binlerce kişi, Johnson'ın İngiliz parlamentosunu 5 hafta tatil etme kararı almasını, başbakanlık binasının önünde protesto etmişti.

ŞİRKETLER LONDRA'DAN KAÇIYOR

İngiltere'nin AB ile yollarını ayıracak olmasıyla Londra merkezli şirketler, Hollanda, Malta ve Almanya'ya taşınmaya başladı.

PARLAMENTO KARIŞIK

Eski bakanlar, Brexit'i önlemek için hazırlanan, hem muhalefetin hem de Muhafazakar Parti'deki isyancıların destek vereceği yasa tasarısını desteklediklerini söyledi. Parlamento kararına uyulmaması durumunda milletvekilleri, hükümete dava açmaya hazır bekliyor. Öte yandan Johnson, Brexit'i engellemeye çalışan Muhafazakar Parti milletvekillerini partiden ihraç etmeyi planlıyor.

ERKEN SEÇİME GİDİLEBİLİR

Böyle bir durumda iktidar partisi konumundaki Muhafazakarlar, Meclis'teki çoğunluğunu kaybedecek. Böylece İngiltere, erken genel seçime gidecek.

Fotoğraf: Reuters