Hava Durumu
°C
117.741,100
-0.5553 %
6,856
-0.1136 %
7,822
-0.0562 %
399,331
-0.0175 %
Sendikalar, koronavirüs döneminde işçi çıkartılmasından endişeli

Sendikalar, koronavirüs döneminde işçi çıkartılmasından endişeli

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, işverenlerin özellikle koronavirüse karşı verilen mücadele sürecinde işçi çıkartmamasını istedi.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi’nde açıklamalarda bulundu. Atalay koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşları dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

İşyerlerinin büyük bir kesiminde işçilerin izne çıkarıldığını belirten Atalay, işçi çıkarılmaması gerektiği konusunu şu sözlerle açıkladı:

"LÜTFEN İŞÇİ ÇIKARTMAYIN"

"İşverenlerimiz de özellikle bu süreçte işçi çıkartmasın. 20 yıldır yanında çalışan işçiye 20 gün cebinden ücret ödesen ne olur? Dünyanın sonu mu gelir? Lütfen işçi çıkartmayın. Örgütlü yerlerde neredeyse sorun yok, ancak Türkiye’de neredeyse 13 milyon örgütsüz işte çalışan insanlar var. Hizmet sektörü, sanayi, AVM gibi yerlerde çalışıyorlar. Bu arkadaşlarımızın şu anda işyerleri kapalı ama bunların ev-araba kredileri var ve devlet ve özel bankaların en azından birkaç ay kredi ödemeleri ertelensin. Taleplerimizin başında gelenlerden biri o, çünkü bu insanlar şu an çalışmıyor ve kredileri ödeme imkanı yok.”