Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,934
-0.0067 %
6,580
-0.0258 %
296,041
-0.4813 %
Sağlık için gelen bir turist ortalama 2 bin dolar harcıyor

Sağlık için gelen bir turist ortalama 2 bin dolar harcıyor

TÜRSAB, sağlık turistlerinin ülkeye girişlerinde kişi başı ortalama 2 bin 13 dolar bıraktıklarını, sağlık turizmine gelenlerin boş zamanlarında şehir turu yaparak ülke ekonomisine katkı yapmayı sürdürdüklerini dile getiriyor.

Sağlık turizme gelen turistler normal tatil yapmak için gelenlerden daha fazla harcama yapıyorlar. Uzmanlara göre dünyada önemli bir trend haline gelen sağlık turizmi için Türkiye'nin yeterli olmasının dışında tanıtımının da etkin bir şekilde yapılması gerekiyor.

"SAĞLIK TURİZMİ İÇİN 2018'DE 551 BİN 748 KİŞİ GELDİ"

Daha çok lazerle göz ameliyatları, diş, implant, saç ekimi amacı gibi sağlık turizmi için 2018'de Türkiye'ye gelen 551 bin 748 ziyaretçi, kişi başı ortalama 2 bin 13 dolar seviyesinde harcama gerçekleştirdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcamasının 6 bin 500 dolar seviyesinde, medikal sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklüğün ise 100 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirtti.

"GEÇEN YIL 2 MİLYAR DOLARLIK GELİR ELDE EDİLDİ"

Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki gelirlerinin geçen yıl itibarıyla yaklaşık 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade etti.

"HER YIL İLGİ YÜZDE 25 ARTIYOR"

Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı payı her yıl yaklaşık yüzde 25 artırdığına işaret ederek, bu alandan elde edilen geliri dünya sıralamasında en üst seviyeye çıkarmak için "Türkiye" markasının daha fazla tanıtılmaya ve pazarlanmaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

2023 HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Sağlık turizmi için ülkeye gelen bir turistin, normal turistin üç katından daha fazla para harcadığını aktaran Bağlıkaya, Sağlık Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında tıbbi tedavi amaçlı olarak ülkemize gelen ziyaretçi sayısının 1,5 milyona yükseltilmesi ve sağlık turizmi gelirinin ise en az 5 kat artırılarak 10 milyar dolara ulaştırılması olduğunu hatırlattı.

BEŞİNCİ ÜLKE

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'nin dünyada ABD, Almanya, Tayland, Hindistan'ın ardından en çok uluslararası hasta ağırlayan 5'inci ülke olduğuna dikkati çeken Bağlıkaya, "Ülkemize sağlık turizmi kapsamında en çok turist Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve İran'dan geliyor. Bu ülkeleri İspanya, Hollanda, Bulgaristan, Fransa, Rusya, ABD, İtalya, Yunanistan, İsveç gibi ülkeler takip ediyor." dedi.

SAÇ EKİMİ ÖN PLANA ÇIKTI

Bağlıkaya, "Edindiğimiz bilgilere göre kadınlar özellikle bölgesel yağ alma operasyonları diye tabir edilen liposuction, burun estetiği, farklı estetik ameliyatları için taleplerle geliyor. Erkeklerde ise saç ekimi ön plana çıkıyor." ifadelerini kullandı.