Hava Durumu
°C
108.097,270
0 %
6,689
-0.2356 %
7,487
-0.1906 %
371,880
-0.0669 %
Restoranlarda iki masa arası en az 1 metre olacak

Restoranlarda iki masa arası en az 1 metre olacak

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyesiyle restoranlara yönelik yeni tedbir kararları aldı. Buna göre, masalar arasındaki mesafenin en az bir metre olması isteniyor.

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle şimdiye kadar 2 kişi hayatını kaybetti.

191 vakanın bulunduğu ülkemizde hastalıkla mücadele için tedbirler daha da artırılırken Sağlık Bakanlığı, açık olan restoranlar için yeni kararlar aldı.

Sağlık Bakanlığı'nın aldığı yeni önlemler şöyle:

“Masalar arası mesafe bir metreden az olmayacak şekilde tercihen 2 metre düzenleme yapılacak.

Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olacak ve temizlik sonrası en az bir saat havalandırılacak.

Özellikle ellerle sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, düğmeler, telefon ahizesi, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek.

Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanımına kadar temiz bir ortamda saklanacak.

Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek.

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak.

Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi bulgusu olan personel, şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

Misafirlerin kişisel eşyalarına temas eden kişiler, bu tür işlemler sonrasında derhal ellerini yıkayacak veya alkol bazlı el antiseptiğiyle el temizliği yapacak.”