Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,935
0.0117 %
6,579
-0.0334 %
296,100
-0.4615 %
Powell: Fed'in faiz kararı Trump'ın emri ile verilmedi

Powell: Fed'in faiz kararı Trump'ın emri ile verilmedi

Fed Başkanı Powell ile ABD Başkanı Trump arasında uzun zamandır faiz indirimi konusunda restleşme vardı. Trump, faiz indirimine gitmediği için Powell'in işini sonlandıracağını söylemiş, Powell de böyle bir olay gerçekleşirse emre uymayacağını açıklamıştı. Fed, faiz indirince kamuoyu bunda Trump'un etkisini aradı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankasının aldığı faiz indirme kararının, Başkanı Donald Trump'ın kendilerine verdiği direktif üzerinden yapıldığı iddialarını yalanlayarak “Faiz indiriminin aşağı yönlü risklere karşı sigorta olmasını hedefledik.” açıklamasını yaptı.

Powell, ABD Merkez Bankasının gösterge faiz oranını düşürmekle yükümlü olmadığını açıkladı. Powell, ABD Merkez Bankasının aldığı faiz indirme kararının, Başkan Donald Trump'ın kendilerine verdiği direktif üzerinden yapıldığı spekülasyonlarına cevap verdi. 

"SİYASİ DÜŞÜNCELERİ ASLA DİKKATE ALMAYIZ"

Powell, “Şunu açıklığa kavuşturayım. Bu indirim uzun bir oran indiriminin başlangıcı değil. Bunun sadece bir veya bunun gibi bir şey olduğunu da söylemedim. Biz siyasi düşünceleri asla dikkate almayız. Bunun için görüşmelerimizde yer yok. Bağımsızlığımızı kanıtlamak için para politikası uygulamıyoruz. Yasal hedeflerimize mümkün olduğunca yaklaşmak için hareket ediyoruz. Her zaman yapacağımız şey de bu.” dedi.