Hava Durumu
°C
123.556,100
0 %
5,935
0.0117 %
6,579
-0.044 %
296,186
-0.4326 %
Piyasalar Fed'in kritik Açık Piyasa Komitesi toplantısına odaklandı

Piyasalar Fed'in kritik Açık Piyasa Komitesi toplantısına odaklandı

Küresel piyasalar, birbirlerinin aldıkları kararlardan doğrudan etkilendikleri için ABD Merkez Bankası'nın 31 Temmuz çarşamba günü açıklanacak faiz kararı merakla bekleniyor.

Küresel piyasalar, 31 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankasının (Fed) kritik faiz kararına odaklanırken, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Enflasyon Raporu da takip edilecek veriler içinde yer alıyor.

FED'İN 25 BAZ PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ YAPMASI BEKLENİYOR

Fed'in 2008 yılından bu yana ilk kez faiz indirmesine neredeyse kesin gözüyle bakılan kritik Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı yarın başlayacak. Kararları çarşamba günü açıklanacak FOMC toplantısından 25 baz puanlık faiz indirimi kararının çıkacağı tahmin ediliyor.

ABD-ÇİN MÜZAKERELERİ ÖNEMLİ

Analistler, bu hafta yurt dışında ABD ve Çin arasında başlayacak ticaret müzakereleri de küresel piyasada aktif rol oynadığı için önemsiyorlar.

FED'İN İNDİRİME GİDECEĞİNİ KESİN GÖZÜ İLE BAKILIYOR

Analistler, ABD'de cuma günü açıklanan ikinci çeyrek GSYH verisinin yıllık yüzde 2,1 ile beklentilerin üzerinde artmasına karşın öncü verilerin imalat ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya işaret etmesi ve enflasyon riskinin halen düşük olması edeniyle Fed'in faiz indirimine gideceğini belirtiyor.

ABD'DE ENDEKSLER ETKİLENDİ

Cuma günü ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,19, S&P 500 endeksi yüzde 0,74 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,11 değer kazanırken, 10 yıllık tahvil faizleri Fed kararı öncesi yüzde 2,05-2,10 bandında dengelendi.

Dünya borsaları ilk yarıda 7,6 trilyon dolar değerlendi

Küresel piyasalarda siyasi olayların ekonomiye yansımaları devam ediyor.

BREXİT KONUSUNDAKİ BELİRSİZLİKLER DEVAM EDİYOR

İngiltere'de yeni hükümetin belli olması sonrası Brexit konusundaki belirsizliklerin devam etmesi, euro ve sterlin üzerinde baskı oluşturuyor.

Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,47, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,80 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,57 yükseliş kaydetti.

Hong Kong'daki protestolarda 13 kişi gözaltına alındı

HONG KONG'DA, BAŞLAYAN PROTESTOLAR ENDEKSTEKİ DÜŞÜŞE NEDEN OLDU

Hong Kong'da, Çin'e suçluların iadesi yasa tasarısına karşı başlayan protestolar artarak devam ediyor. Protestolara ilişkin tedirginliklerle bugün Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,5 değer kaybetti. Asya borsalarında, haftanın ilk işlem gününde, kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi ve Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 düşüş kaydetti.

 

KAYNAK: AA