Hava Durumu
°C
1.114,210
0.3747 %
7,316
1.5503 %
8,630
1.7388 %
455,926
2.9668 %
Özel okul, kurs ve servislerin, okullar kapalı iken aldıkları ödemeler sorun oldu

Özel okul, kurs ve servislerin, okullar kapalı iken aldıkları ödemeler sorun oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle okullar kapalı iken velilerden daha önce aldıkları ödemeleri geri iade etmeyen ya da aldıkları senetleri tahsile devam eden özel okul, kurs ve servislerin nasıl davranacağı merak konusu.

Çin'in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de etkiledi. Ülkemizde salgından korunmak için alınan önlemlerden birisi de eğitime ara vererek online eğitim modeline geçmek oldu. 

EĞİTİME ARA VERİLDİ AMA ÖDEMELER DEVAM ETTİ

Devlet okullarında olduğu gibi özel okullarda da eğitime ara verildi. Süreç, özel okullara öğrenim ücretini peşin ödeyen velilerin mağduriyetlerine sebep oldu.

EĞİTİM YOK, İADE YAPILMADI

40 bin lira seviyesindeki öğrenim ücretlerini ödemelerine rağmen çocuklarını okula gönderemeyen veliler, çok sayıda şikayet dilekçesi yazdı.

15 AĞUSTOS'TA 3 HAFTALIK EĞİTİM

Birçok özel okul, bu öğrenim ücretlerinin karşılığında 15 Ağustos'ta 3 haftalık eğitime başlayacak.

YEMEK VE SERVİS ÜCRETLERİ BİR SONRAKİ DÖNEMDE KESİLECEK

Okul yönetimleri, kullanılmayan servislerin ve yenilmeyen yemeklerin de parasını velilerden kesip bir sonraki yılın bütçesinden düşme kararı aldı.

KURSLARIN CEVABI ONLINE EĞİTİM OLDU

Eğitim kurumlarından kursların da öğrencilerden ders yılı başında aldıkları ödemeleri verilen kesintiye rağmen geri ödemek için adım atmadıkları gözleniyor. Online eğitimlere adapte olup katılamayan öğrenciler ve velileri maduriyet yaşadıklarını ifade ediyor.