Hava Durumu
°C
120.149,700
-1.6309 %
5,944
0.0235 %
6,549
-0.0747 %
301,936
0.525 %
Otomotivcilere yeni emisyon için geçiş süresi

Otomotivcilere yeni emisyon için geçiş süresi

Otomotiv üreticilerine yönelik olarak otomobiller ve hafif ticari araçlarda yeni emisyon için tanınan 1 aylık uyum süresi uygulaması, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Otomotiv sektörünü ilgilendiren, otomobiller ve hafif yolcu ve ticari araçların emisyon seviyeleriyle ilgili düzenlemelerin yürürlüğe giriş tarihlerinde yapılan değişiklik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının çalışmaları ile gerçekleşti.

ÖNCEDEN BELİRLENEN TARİHTE ERTELEMEYE GİDİLDİ

Bazı otomotiv üreticisi firmalar, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurarak, söz konusu tarihle ilgili ertelemeye gidilmesini talep etti. Üretici firmaların taleplerini dikkate alan bakanlık, hazırladığı taslak değişikliğini ilgili kesimlerin görüşüne sundu.

OTOMOTİVCİLERE GEÇİŞ SÜRESİ TANINDI

Bakanlık, erteleme talebi üzerinde bir mutabakat oluşmaması sebebiyle otomotiv üreticisi firmalara, yeni duruma uyum sağlamaları ve bu süreçten olumsuz etkilenmemeleri amacıyla geçiş süreci vermek üzere tebliğ değişikliğine gitti.

YENİ EMİSYON İÇİN BİR AYLIK GEÇİŞ SÜRESİ

Tebliğ değişikliğine göre, 1 Ekim 2019 itibarıyla otomobillerde 6b emisyon seviyesinden 6d-TEMP emisyon seviyesine, hafif ticari araçlarda ise 6b emisyon seviyesinden 6c emisyon seviyesine geçiş yapılacak. Böylece yeni emisyon seviyeleri için otomotiv üreticisi firmalara, bir aylık geçiş süresi tanınacak.

TÜRKİYE’DE KARAYOLU TAŞIT ÜRETİMİNİN DURUMU:

Türkiye, 2018 yılında dünya motorlu karayolu taşıt üretiminde 15’nci sırada yer aldı. Avrupa Birliği’nde otobüs üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye, hafif ticari araç üretiminde 3’üncü, toplam üretimde 5’inci sırada bulunuyor.

TÜİK verilerine göre, otomotiv sektörü 2018 yılında 26,7 milyar dolarlık ihracat, 13,9 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi, 12,8 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.