Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,860
0.1006 %
7,728
0.3154 %
392,135
0.2046 %
Otomotiv odaklı Ro-Ro limanı için kredi Japonya’dan geldi

Otomotiv odaklı Ro-Ro limanı için kredi Japonya’dan geldi

Türkiye'de lojistik taşımacılıkta kara yolundan gelen araçların gemilere bindirilerek, gönderileceği yerde tekrar karaya çıkartılması hizmetini veren Ro-Ro gemilerinin yanaşıp, yükleme ve boşaltma yapabilecekleri kapasitede bir liman yapılıyor.

Kocaeli ilinin Yarımca ilçesinde yapımı süren ve 2020 yılında faaliyete açılması planlanan bu limanın inşası için 2018 yılında Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile 110 milyon dolarlık yatırım kararı alan OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri AŞ tarafından, Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve MUFG Bank ile kredi anlaşması imzalandı.

110 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Toplam 110 milyon dolarlık yatırım için gerekli olan tutarın 44 milyon doları Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından karşılanırken, kalan kısmın da bir bölümü MUFG Bank (Mitsubishi UFJ Financial Group) tarafından sağlanacak. Bu kredi anlaşmasının, Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik iş birliklerinin artmasına da ön ayak olması bekleniyor.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, açıklamada şunları kaydetti:

"Küresel dalgalanmaların olduğu dönemlerde hızlı, atik ve esnek davranmak, en az yatırım süreçlerini doğru kurgulamak kadar önemli. Bu nedenle, imzaladığımız sözleşme ülkemize ve OYAK’a olan güvenin göstergesidir.”

"LİMANIN İNŞASI 2020 YILINDA TAMAMLANACAK"

Erdem, limanın inşasının 2020 yılında tamamlanacağını, OYAK Port’un uluslararası otomotiv lojistik trafiğinin merkezi olacağını bildirerek, “Standartlarıyla ve kapasitesiyle dünyanın sayılı limanları arasına girecek olan OYAK Port, artan otomotiv ihracatı hacminin yarattığı yeni ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası'ndan (JBIC) yapılan açıklamada da “Bu kredinin, OYAK Grup Şirketleri ve JBIC arasındaki ilişkiyi güçlendirmesi, Türkiye ve dünyada çeşitli sektörlerde Japon şirketlerinin yatırımları ve ihracatı için daha fazla fırsat yaratmak üzere taraflar arasındaki iş birliğini geliştirmesi bekleniyor.” ifadeleri kullanıldı.

OYAK PORT KOCAELİ YARIMCI’DA İNŞA EDİLİYOR

Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak olan ve uluslararası otomobil markalarının ihracat ve ithalat kapısı konumuna gelecek liman, NYK Line ortaklığında Kocaeli’ne bağlı Körfez ilçesinin Yarımca bölgesinde 235 bin metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor.

LİMAN SADECE OTOMOTİV SEKTÖRÜNE HİZMET EDECEK

Yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesiyle sadece otomotiv sektörüne hizmet verecek olan limanın, Türkiye’nin 1 numaralı "otomotiv odaklı Ro-Ro limanı" olması hedefleniyor.