Hava Durumu
°C
115.748,470
-0.9916 %
6,863
0.0495 %
7,732
0.0478 %
391,833
-0.077 %
Otomobilde hesaplı olduğu için ‘beyaz renk’ tercih ediliyor

Otomobilde hesaplı olduğu için ‘beyaz renk’ tercih ediliyor

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, 2019 yılında yurt genelinde trafiğe kaydedilen 257 bin 586 otomobilin yüzde 53,7'si ekonomik olduğu, kire karşı dayanıklı olduğu ve güneş ışınlarını çok daha az süzdüğü için araç içinde ısınmayı önlediğinden dolayı beyaz renkte satın alındı.

Her ay satılan araç sayısı ve özelliklerini sıralanırken "beyaz renk" araç satışının hep fazla olduğunu yazarız. Eylül ayında da bu sonuç değişmedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan eylül ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerine göre Türkiye’de toplam trafiğe kayıtlı araç sayısı 23 milyon 132 bin 670'e yükselirken, 2019 yılının ilk 9 ayında toplam 257 bin 586 adet yeni aracın trafiğe kaydı yapıldı.

EYLÜLDE TRAFİĞE ÇIKAN ARAÇLARIN YÜZDE 53,7'Sİ BEYAZ

İlk kez trafiğe kaydedilen araçların renk ayrımlarının da yapıldığı verilere göre, Türkiye'de eylül ayı itibariyle trafiğe kaydı yapılan araçların yüzde 53,7'sinin beyaz renkte olduğu belirtildi. Buna göre, trafiğe yüzde 53,7 oran ile 138 bin 347 adet beyaz renkte, araç kaydı yapıldı.

"BEYAZ ARAÇ KİR GÖSTERMİYOR VE ÇİZİKLERİ GÖSTERMİYOR"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Meclis Üyesi Fahrettin Batı, "Türkiye'de üretilen otomobillerin yüzde 60-70 kadarı beyaz renkte üretiliyor. Beyazdan sonra da siyah ya da füme renkler tercih ediliyor. Siyah renk daha çok cip tarzı araçlarda ve daha çok D segment dediğimiz, makam aracı boyutundaki büyük araçlarda tercih ediliyor. Halkın kullandığı beyaz renkli araçlar ise genelde B ve C segment araçlarda daha çok tercih ediliyor. Bunun başlıca iki sebebi var. Birincisi, malum yollarda toz, toprak sebebiyle çabuk kirlenme olayının getirdiği külfet ya da eziyet diyebiliriz. Aracın kirli durması ya da araca çizilme, tırnak izleri gibi bir zarar verildiğinde siyah araçlarda daha belirgin olurken, beyaz araçlarda bu fazla belli olmuyor. Birinci sebep bu.

DİĞER RENKLER ISIYI EMİYOR

İkinci sebep ise, beyaz dışındaki diğer renklerde, araçların güneş ısısını emmesi ve içerideki insanlara zarar vermesi, daha sıcak olması diyebiliriz." dedi.

METALİK RENKLER DAHA PAHALI

Otomotiv markalarının farklı renklerdeki araçları daha yüksek fiyata sattığını söyleyen Batı, şöyle konuştu:

"Beyazın dışındaki ya da opak renkler dediğimiz siyah ve kırmızı renklerin dışındaki metalik renk araçlarda, diğer renkli araçlarda boya ücreti daha fazla oluyor. Bazı markalarda özellikle metalik renk ücretini fazladan istiyorlar. Genellikle halk beyaz renk araçları tercih ettiği için opak renkteki araçlar 1.000-1500 lira daha ucuz oluyor. Bizim gibi otomotiv işindeki, mesleği galericilik olan arkadaşlarımız genelde bütün tanıdıklarına beyaz renk araç almalarını tavsiye ederler. Koyu renkler de tabii ki satılıyor. Onların da alıcıları var. Fakat koyu renklerde bekleme oranı beyaza göre daha fazla oluyor. Beyaz araçlar daha hızlı satılıyor."