Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0841 %
6,561
0.1037 %
302,144
0.5942 %
Otomobilde en çok beyaz tercih ediliyor

Otomobilde en çok beyaz tercih ediliyor

Dünya genelinde tüketicilerin otomobil satın alırken en çok tercih ettiği renk, yüzde 39 oranla beyaz oldu. Beyazın ardından en çok tercih edilen renkler ise siyah ve gri.

SEAT'ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, iklim, kişisel zevkler ve batıl inançlar renk seçimini etkiliyor.

ÇİN'DE 6 ARAÇTAN BİRİ SİYAH

Çin’de satılan her on arabadan 6'sı beyazken Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu oran yüzde 25'e iniyor.

HİNDİSTAN'DA SİYAH RENKLİ ARAÇ YOK

Hindistan’da siyah renkli araca rastlamak neredeyse mümkün değilken, Akdeniz ülkelerinde ise kırmızı renk oldukça popüler.

Siyah, yüzde 16’lık pay ile dünya çapında en popüler ikinci renk. Ancak renk seçiminde batıl inançların da etkisi var. Japonya’daki tüm otomobillerin yüzde 22’si siyahken, Hindistan’da siyah renkli bir araca neredeyse hiç rastlanılmıyor, bunun nedeni ise, insanlar ısının siyah renk tarafından daha çok emildiğini düşünüyor olması. Siyah SEAT otomobiller özellikle Cezayir ve Hollanda’da popüler. Tam tersine, Meksika’daki listede ise siyah renk kendine sadece altıncı sırada yer buluyor. Türkmenistan’da ise kötü şansla getirdiğine inanıldığı için siyah renk neredeyse resmen yasaklanmış.

TÜRKİYE'DE SON 5 YILDA YÜZDE 58 BEYAZ TERCİH SEBEBİ

Türkiye’de ise son 5 yılda en çok tercih edilen renk yüzde 58 oranla beyaz olurken, bu rengi yüzde 19 oranla kırmızı ve yüzde 11 oranla gri takip ediyor..

GRİ VE GÜMÜŞ RENKLER

Axalta’nın verilerine göre, gri renk ise dünya çapında müşterilerin yüzde 11’i tarafından tercih ediliyor. Gümüş, özellikle yüzde 30’luk bir paya sahip olduğu Hindistan’da son derece popülerken, Çinli müşterilerinin yalnızca yüzde 6’sının bu renkte bir otomobili bulunuyor. SEAT içinse gri, Almanya, İspanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde ikinci en popüler renk.

AKDENİZ ÜLKELERİ PARLAK RENK SEVİYOR

Listenin alt sıralarında her bir bölgeye özgü özellikler daha da belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, mavi renk yüzde 10’luk bir pay ile önemli bir konuma sahipken, bu renge Çin’de neredeyse hiçbir yerde rastlamak mümkün değil. Akdeniz ülkeleri daha parlak renkleri tercih ediyor. İspanya’da kırmızı, SEAT müşterileri arasında en popüler üçüncü renk; İtalya’da dördüncü, İsviçre gibi pazarlarda ise altıncı sırada.