Hava Durumu
°C
113.813,180
-1.1791 %
6,169
0.2714 %
6,749
0.7704 %
326,305
0.7148 %
Osmanlının parası takıya dönüşürken tarih canlanıyor

Osmanlının parası takıya dönüşürken tarih canlanıyor

Eskişehir'de eski madeni paraları işleyerek takıya dönüştüren el sanatları ustası Ada, bir yandan kazanç sağlarken diğer yandan da yaptığı eserlerle tarihi ve yaşanmışlığı sanatla buluşturuyor.

El sanatları ustası Şefik Ada, tarihi paralardan yaptığı kolye, bileklik, yüzük gibi takıları özgün modellerle üretiyor. Bir ürettiğinden bir daha bulmanın mümkün olmadığı çalışmaları bu nedenle daha fazla rağbet görüyor. Ada, bazı takıları üretirken gördüğü rüyalardan esinlendiğini vurguluyor.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ TAKILAR ÜRETİYOR

Eskişehir'de 33 yıldır el sanatlarıyla uğraşan emekli öğretmen Şefik Ada, özellikle Osmanlı döneminden kalma madeni para, gümüş ve çeşitli materyallerden takılar üreterek geçmişin izlerini geleceğe aktarıyor.

Atölyesinde çalışmalarını sürdüren 62 yaşındaki Şefik usta, takı yapımında genellikle antikacılardan aldığı mecidiye başta olmak üzere Osmanlı'ya ait madeni paraları, gümüş ve farklı materyalleri kullanıyor.

Bazı eserlerinde Roma ve Selçuklu dönemlerinden kalma metalleri kullanan Ada'dan, antika değerinde malzeme getirip takı yapmasını isteyenler de oluyor.

"TAKI SANATI GENÇLERE TARİHİ SEVDİRİYOR"

Genç neslin tarihi sevmesini sağlamanın bir yolunun da takı sanatı olduğunu dile getiren Ada, "Amacım, gelecekteki insanlara ışık tutabilmek. Bazen topraktan çıkan bir Roma ya da Selçuklu parasını müzede gördüğümüzde hoşumuza gidiyor. Ben de yaşanmışlıkları biraz daha özelleştirerek parmaklarda, bileklerde, yahut boyunda sunulmasına yardımcı oluyorum." diye konuştu.

"TARİHİ DİZİLER GENÇLERİN ÖNÜNDE BİR PERCERE AÇTI"

Ada, dizilerin tarihle ilgilenmek için önemli bir rol üstlendiğini gözlemlediğini söyleyerek "Müşteri gelip 'zikir yüzüğü' denilen okçu yüzüğünü (zihgir) sormaya başladı. Yıllar önce de bu tarz zikir yüzükleri yapardım. Şimdilerde dizilerde padişahların, sultanların yüzüklerini, kolyelerini görenler de etkilenip o tarz bir ürünü soruyor. Dizilerin tarihi sevdirdiğini söyleyebilirim." dedi.

FİYATLAR 300 LİRA İLE BİN LİRA ARASINDA

Şefik Ada, tasarladığı yüzük ve zihgirlerin fiyatının 300 ile bin lira, kolyelerin ise 800 ile 2 bin lira arasında değiştiğini ifade etti.