Hava Durumu
°C
117.596,550
-0.6774 %
6,866
0.0903 %
7,804
0.2556 %
397,342
-0.0503 %
Normalleşmenin önemli adımı: Kafe ve restoranlar yarın açılıyor

Normalleşmenin önemli adımı: Kafe ve restoranlar yarın açılıyor

Koronavirüs salgının tedbiri nedeniyle kapalı olan işletmeler, yarın açılışa hazırlanıyor ve halktan da kurallara uymaları beklentisi taşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğankoronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe konulan restoran, kafe gibi işletmelerin kapatılması uygulamalarına 1 Haziran itibarıyla son verileceğini açıkladı.

KAFE VE RESTORANLAR HAREKETLENDİ

Bu kararın ardından kafe ve restoranlarda, tekrar hareketlilik başladı. Uzun süredir hizmet verilemeyen işletmelerde, heyecanla açılış için gerekli çalışmalar tamamlandı.

SANDALYELERE OTURMA DURUMUNU BELİRTEN ETİKETLER YAPIŞTIRILDI

1 Haziran için saatleri sayan işletmeciler, dezenfekte çalışmaları yaptı, masa düzenini sağlamak ve 1,5 metre mesafe bırakmak için masalar arası uzaklığı metreyle ölçtü. 4 kişilik masalarda sosyal mesafeyi korumak için boş bırakılması gereken sandalyelere etiketler yapıştırıldı.

"GRUP HALİNDE GELENLER KABUL EDİLMEYECEK"

Uzun zamandır kapalı olan dükkanının açılacak olması dolayısıyla çok mutlu olduğunu anlatan Nevzat Demirhan, devletin esnafa verdiği desteklerle kendilerini ayakta tutmaya çalıştıklarını belirtti.

Demirhan, “Pandemi sürecinde kapalıydı şu an genel temizlik işlemlerimizi hallediyoruz daha sonra dezenfekte işlemlerimizi yapacağız. Devletin yayımladığı genelgeye uygun olarak çalışacağız. Mesafe kuralına uyacağız ve kapalı alana kesinlikle müşteri almayı düşünmüyoruz. İnsan sağlığı her şeyden önemli. Müşterilerimizin hepsi bizim arkadaşımız ve onlara zarar gelsin istemiyoruz. İnsanları çapraz oturtacağız, grup halinde misafirleri kabul etmeyeceğiz ve işletmemizi mümkün olduğunca ayakta tutacağız.” şeklinde konuştu.

“ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK”

Esnaf Yılmaz Öner (30) ise, “Temizlik işlemlerimizi gerçekleştirdik. Uyulması gereken 14 kuralı biliyoruz. Müşterilerimize ve personelimize bu anlamda gerekenleri aktardık. Önlemlerimizi aldık. Masaları sosyal mesafe kuralına göre düzenledik. 1 Haziran'ı bekliyoruz. Burası normalde tam kapasite dolduğunda 60 kişi kadar oluyordu. Yine dekorda eksiltmelere gideceğiz. 1,5 metre mesafeyi de uyguladığımızda kişi sayısı yarı yarıya düşecek. Maske ve siperliklerimizi aldık. Müşterilerimizin de bu konuda titiz davranmasını sağlayacağız.” dedi.

(İş yerlerinde kononavirüsten korunmak için gerekli olan sosyal mesafenin hatırlatıldığı şeritler yerini aldı.)