Hava Durumu
°C
89.552,610
0.0466 %
6,749
2.0349 %
7,289
1.0984 %
351,666
2.4023 %
Müzekart indirim yaptı

Müzekart indirim yaptı

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300’den fazla müze ve ören yerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart’ın satış ücretinde 1 mart tarihinden itibaren indirim yapılıyor.

Milli Saraylara bağlı bazı tarihi mekanları da kapsayan MüzeKart’ın 70 lira olan ücreti, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle 60 liraya düşürülecek.

MüzeKart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerine ek olarak yılbaşından bu yana, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlı bazı tarihi mekanlara da 1 yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlıyor.

MÜZEKARTIN KAPSAMI GENİŞLETİLİYOR

Kapsamı genişletilen, fiyatı ise düşürülen MüzeKart’ın, alındığı tarihten başlayarak bir yıl geçerlilik süresi bulunuyor.

İndirimli MüzeKartlar, 1 Mart’tan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerleri gişelerinin yanı sıra bakanlığın adresinden satın alınabilecek.

MÜZEYİ ÜCRETSİZ ZİYARET EDEBİLENLER

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini 18 yaş ve altı, 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri, engelliler ile bir refakatçisi, zorunlu hizmete tabi er ve erbaşlar, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenler, üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri, ücretsiz ziyaret edebiliyor.

ÜNİVERSİTE MENSUPLARI VE ÖĞRENCİLERE İNDİRİMLİ

30 lira ücretle satışa sunulan  “Müzekart Akademi” ise Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler ile bu kurumların bünyesinde görevli öğretim elemanı ve öğretim üyesi statüsündeki personele, Bakanlığa bağlı tüm müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca ikişer defa ücretsiz ziyaret edebilmelerine olanak sağlıyor.

Fotoğraf: AA