Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,947
0.0757 %
6,560
0.09 %
302,146
0.5949 %
Milli elektrikli traktörden 133 bin liralık yakıt tasarrufu

Milli elektrikli traktörden 133 bin liralık yakıt tasarrufu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deneme sürüşünü yaptığı, milli elektrikli traktörün hesaplamalara göre yıllık ortalama 133 bin lira yakıt tasarrufu sağlanması bekleniyor.

Elektrikli traktör, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce yaklaşık bir yıl süren çalışmalarla geliştirildi.

YAZILIMI, MOTORU VE KABLOLAMA İŞLEMİ YERLİ

Elektrikli traktörün en önemli kısmı olan yazılımı tamamen yerli mühendislerce geliştirildi, motoru ve kablolama işlemleri Türk firmaları tarafından yapıldı.

BATARYALARIN ÖMRÜ 20 YIL

Otomatik vites ve hız sabitleme özelliği olan 105 beygirlik elektrikli traktördeki bataryaların ömrü 20 yılı bulacak. Bu süreden sonra bataryalar yaklaşık yüzde 80 kapasiteyle kullanılabilecek.

ELEKTRİKLİ BATARYA 20 LİRAYA DOLACAK

Mevcut fiyat düzeyinden hesaplandığında elektrikli traktörün bataryası yaklaşık 20 lira maliyetle dolacak.

İlk prototip olan 105 beygirlik elektrikli traktör, aynı güce sahip fosil yakıtlı bir traktörle kıyaslandığında yıllık ortalama 750 saatlik kullanımda 133 bin lira yakıt tasarrufu sağlayacak.

VERGİSİ VE BAKIM MASRAFLARI DAHA AZ

Traktörün vergi ve bakım masrafları da diğer traktörlere göre daha düşük olacak.

SARJI İÇİNDE

Elektrikli traktörü şarj edebilmek için şarj istasyonu kurulması gerekmeyecek, çünkü şarj için gerekli bütün sistemler traktörün içinde bulunuyor.

YILDA 10 BİN ADET ÜRETİLECEK

Seri üretime geçildiğinde yılda 10 bin adet elektrikli traktör üretilmesi hedefleniyor.

BİR YIL SONRA TARLALARDA

Traktör için yapılacak anlaşmalar sonrasında ilk üretimin en geç bir yıl içinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 65, 105 ve 250 beygir gücünde üretimi yapılacak traktörün özellikle 250 beygirlik tipinin Avrupa ve ABD'ye ihraç amacıyla imal edilmesi planlanıyor.

TRAKTÖR 3 YIL İÇİNDE TAMAMEN OTONOM OLACAK

Traktördeki yazılımlar sayesinde herhangi bir arıza kullanıcıya uygulama üzerinden bildiriliyor ve traktörün 3 yıl içinde tamamen otonom hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu sayede sürücüsüz kullanım da sağlanacak.