Hava Durumu
°C
122.540,220
0 %
5,931
-0.0741 %
6,557
-0.1446 %
297,949
-0.0958 %
Mevsimlik işçiler için ailelerinden uzak bayram buruk geçiyor

Mevsimlik işçiler için ailelerinden uzak bayram buruk geçiyor

Kimisi harçlığına çıkartmak isteyen öğrenci, kimisi ise ailesini geçindirebilmek için yollara düşmüş. Fındık hasadı için Giresun'da bulunan Güneydoğulu vatandaşlar, araya Kurban Bayramı girince, ailelerinden uzakta barakalarda gün dolduruyor.

Her işin kendisine göre zorlukları var. Bunun bir örneği de fındık işçisi olarak yerini yurdunu bırakarak başka illere giden halk yaşıyor. Araya Kurban Bayramı girince, tatil nedeniyle işsiz kalanlar, kendilerine tahsis edilen barakalarda ailelerinden uzakta bir bayram kutlamanın burukluğunu yaşıyorlar.

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN BAYRAMI AİLELERİNDEN UZAK GEÇİRMELERİNİN BURUKLUĞU

Geçimlerini sağlamak için ikamet ettikleri şehirlerden ayrılmak zorunda kalan mevsimlik tarım işçileri, yaz aylarında tarım işçilerine yoğun ihtiyaç olan bölgelere göç ediyor.

Doğu ve Güney Doğu illerinden, Giresun’a gelen mevsimlik fındık işçileri, Kurban Bayramında geçici konaklama merkezinde iş bulmak umuduyla bekliyor.

3-4 AYLIK GURBETLİK

Aile ekonomisine katkı sağlamak için yazın 3-4 ay boyunca mevsimlik tarım işlerinde çalıştıklarını belirten Şevket Daval, “Mevsimlik tarım işleri için adam buluyorum. Daha önce çilek hasadı yaptık şimdi de fındık hasadı için Giresun’a geldik. Biz de bu bayramda köyümüzde, ailelerimizle birlikte bayram geçirmek isterdik ama mecburen çalışmak zorundayız.

YAZIN ÇALIŞMAK KIŞA HAZIRLIK

Mevsimlik işçiler olarak yazın ne kadar çalışırsak kışı o kadar rahat geçiriyoruz. Yılda 3-4 ay çalışıp 7-8 ay geçinmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla bizim ve buradakilerin bayramı ne kadar çalışırsak o kadar bayram yapıyoruz. Bugün bayram ama bizimki buruk bir bayram“ ifadelerini kullandı.