Hava Durumu
°C
122.141,750
0 %
5,948
0.0807 %
6,561
0.1022 %
302,179
0.6059 %
Merkez Bankası toplantısından çıkacak faiz indirim oranı tartışılıyor

Merkez Bankası toplantısından çıkacak faiz indirim oranı tartışılıyor

Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimi yapılmasına kesin gözü ile bakılıyor. Ekonomistler, düşmesine kesin gözü ile baktıkları faiz oranı için çeşitli platformlarda çeşitli oranlarda tahminler yürütüyor. Faiz indirimi için en çok telaffuz edilen rakam 3 ve 4.

12 Eylül'de gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde indirim bekleniyor.

Ekonomistler, bu toplantıda ortalama 250-275 baz puanlık bir düşüş bekleniyor. Ve bunu takip eden iki toplantıda da faizlerdeki düşüşün süreceğini tahmin ediyor.

BİR ÖNCEKİ TOPLANTIDA 425 BAZ PUANLIK İNDİRİM OLMUŞTU

Bir önceki toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 425 baz puanlık indirimle yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekilmişti.

AVRUPA DA FAİZ DÜŞÜREBİLİR

12 Eylül’de ayrıca Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) ekonomiyi destekleyecek bir paket açıklaması bekleniyor.

"DÜNYADAKİ MERKEZ BANKASI HAREKETLERİ TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ"

Gelişmiş ülke merkez bankalarının genişlemeci adımlarının TCMB başta olmak üzere gelişmekte olan ülke merkez bankalarına çok etkisi olduğunu ve olmaya da devam edeceğini belirten AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, "ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl mayıs ayında ilk sinyallerini verdiği para politikasında ani dönüş olmasaydı, TCMB'nin parasal gevşemeye gitmesi bu kadar kolay olmayabilirdi. Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ilave gevşeme adımlarında piyasa beklentisini karşılaması durumunda TCMB’nin manevra alanı genişleyecek, ancak sürpriz olsa da bu süreçte bir kesinti olursa bu da TCMB'nin önüne bir engel olarak çıkabilecektir." görüşünü savunuyor.