Hava Durumu
°C
122.540,220
0 %
5,932
-0.064 %
6,555
-0.1812 %
297,910
-0.1089 %
Merkez Bankası'nda döviz karşılığı TL swap işlemleri vade değişikliği

Merkez Bankası'nda döviz karşılığı TL swap işlemleri vade değişikliği

TCMB, döviz karşılığı Türk lirası swap işlemlerinin, geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da yapılacağını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB), 31 Ağustos 2018 tarihli ve 2018-36 Sayılı Basın Duyurusu ile Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasasının açılmasına karar verildiği, işlemlerin Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dahilinde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirileceği kamuoyu ile paylaşılmıştı.

TCMB, açıklamasında "Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin artırılması amacıyla, söz konusu piyasada halen kotasyon yöntemiyle 1 hafta vadeli olarak gerçekleştirilmekte olan döviz karşılığı Türk lirası swap işlemlerinin, geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. İhtiyaç duyulan günlerde açılacak ihalelere ilişkin ayrıntılar aynı gün saat 10.00’da veri dağıtım sistemleri aracılığıyla ilan edilecektir." dedi.

KOTASYON YOLUYLA GERÇEKLEŞECEK İŞLEMLER BELİRLENEN TOPLAM LİMİT DAHİLİNDE YAPILACAK

Merkez Bankası kotasyon ve ihale yoluyla gerçekleştirilecek işlemler, halen kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen işlemler için belirlenmiş olan toplam limit dahilinde yapılacağı bilgisine de paylaştı.