Hava Durumu
°C
117.741,100
-0.5553 %
6,856
-0.1165 %
7,824
-0.0281 %
399,276
-0.0312 %
Meclis'te vergi düzenlemesi çalışmaları sürüyor

Meclis'te vergi düzenlemesi çalışmaları sürüyor

Vergi oranlarının değiştirileceği ve hayatımıza yeni vergilerin getirileceği açıklanan kanun teklifinin bu hafta içerisinde onaylanarak Meclis'ten geçmesi bekleniyor. Bunlarla birlikte TBMM'de komisyon çalışmaları ve bütçe görüşmeleri de sürüyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Genel Kurulda bu hafta, Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerine devam edilecek.

YENİ VERGİLER GELİYOR

Teklife göre, dijital hizmet vergisi ve konaklama vergisi adı altında yeni vergiler getirilecek. Dijital hizmet vergisinin oranı yüzde 7,5, konaklama vergisinin oranı ise yüzde 2 olacak. Değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan mesken nitelikli taşınmazlar değerli konut vergisine tabi olacak. Tapu harcına ilişkin, emlak vergisi değerinin yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenmiş bir değer bulunması durumunda, bu değerden az olmamak kaydıyla devir ve iktisap bedeli alınacak.

VERGİ ORANLARI DEĞİŞİYOR

Kambiyo muamelelerine ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisinin oranı binde 1'den binde 2'ye çıkarılacak. Gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenerek üst dilim yüzde 40 olacak. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında gelir vergisi verecek. Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarılacak. Sporcuların ücretleri üzerinden kesilen ve ödenen gelir vergisinin spor kulüplerine iadesine yönelik uygulama yürürlükten kaldırılacak.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ DEVAM EDECEK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2020 yılı bütçesinin görüşmelerine devam edilecek. Komisyonda bugün Dışişleri Bakanlığı, 19 Kasım Salı günü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 20 Kasım Çarşamba günü İçişleri Bakanlığı, 21 Kasım Perşembe Günü Milli Savunma Bakanlığı, 22 Kasım Cuma günü ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçeleri ele alınacak.