Hava Durumu
°C
1.091,520
0.401 %
7,008
1.5814 %
8,331
2.0231 %
460,080
2.9409 %
Maske üretiminde kullanılan kumaşlardaki ilave gümrük vergisi sıfırlandı

Maske üretiminde kullanılan kumaşlardaki ilave gümrük vergisi sıfırlandı

Koronavirüs salgını sürecinde üretimi ve kullanımı artan bir sağlık ürünü olan maskelerin gümrük vergisinin sıfırlanması olumlu kabul gördü.

Maske kumaşı ithalatında yüzde 20 olan ilave gümrük vergisi oranı 30 Eylül'e kadar sıfırlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. 

Kararla, Ticaret Bakanlığınca dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede kişisel maske kullanımının önemi dikkate alınarak, maske üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla düzenleme yapıldı. Buna göre, maske üretiminde girdi olarak kullanılan "melt blown" kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim'e kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra indirildi.

AMAÇ GİRDİ MALİYETLERİNİ AZALTMAK

Resmi Gazete'de yayınlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği'nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye'de üretimi bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.