Hava Durumu
°C
1.034,400
0 %
7,267
0.5312 %
8,608
-0.0545 %
481,276
0.3854 %
Malatya'ya Barınma Sistemleri Fabrikası kuruluyor

Malatya'ya Barınma Sistemleri Fabrikası kuruluyor

Türk Kızılayı, kullanılmayan eski vagon fabrikasının yerine, 500 kişiye istihdam sağlayacak ve şehrin ekonomisine katkı sunacak Afet ve İnsani Barınma Sistemleri Fabrikası inşa ediyor.

Malatya'da Türk Kızılayı ekonomiye katkı sağlayacak bir adım atarak,geçtiğimiz yıl devaldığı, yıllardır atıl durumda olan bir fabrika ve arazisini, Barınma Sistemleri Fabrikası'na dönüştürülmek üzere 3 ay önce temellerini attı.

500 KİŞİLİK İSTİHDAM

Fabrikada 500 kişi istihdam edebilecek. Kızılay'ın kendi ihtiyaçlarını karşılayacağı fabrikada, ihraç fazlası üretim de ihraç yoluyla satılarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

ÜLKE İÇİN EKONOMİK ADIM

Türk Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Umut Yalçın, alanda başlayan çalışmaların yıl sonunda bitirilmesinin ve 2021 yılının başında faaliyete geçirilmesinin hedeflediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Buradaki amacımız 2020 yılı sonunda inşaatı tamamen bitirmek, 2021'in ocak ayında da faaliyetimize başlayarak açılışı yapıp, sistematik olarak ürünlerimizi üretip, ekonomiye bunları kazandırabilmek olacak. Burada 37 bin 500 metrekarelik kapalı alan inşa ediyoruz. Burada afet ve insani barınma sistemleri adı altında yarı çelik, beton, tekstil ürünleri de kullanarak çok farklı yapılar üreteceğiz. Konteynerler, küçük okullar, anaokulları, mescit gibi farklı alanlarda kuracağımız yarı çelik ürünlerimiz olacak. Hatta burada; ahırları, ağılları, kümesleri ile birlikte köy evleri kuracağımız yapılar inşa edeceğiz. Bunun dışında insanların barınabileceği konut sistemleri de üretip inşallah bunu hem Türk ekonomisine kazandıracağız hem de buradan dünyaya ihraç ederek Türkiye'ye de bu anlamda ekonomik girdi sağlayacağız."