Hava Durumu
°C
110.021,830
0.4426 %
6,765
0.1851 %
7,631
-0.3486 %
366,799
-1.4336 %
Limonda rekolte azaldı, fiyatlar yükseldi

Limonda rekolte azaldı, fiyatlar yükseldi

Limon üretimi bir yıl verimli, bir yıl ise daha az verimli oluyor. Bu yıl daha az verimli zamanlarını yaşayan limon üreticisi, hal böyle olunca fiyatların yükseldiğini belirtti.

Türkiye'nin limon üretiminin büyük bölümünün yapıldığı Mersin'in Erdemli ilçesinde, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Türkiye'nin limon üretiminin yüzde 65'inin Erdemli'de gerçekleştirildiğini ve Erdemli'de geçen yıl 87 bin dekarda 450 bin ton limon üretimi yapıldığını ifade ederek, bu yıl yüzde 30 azalışla 350 bin ton rekolte beklediklerini dile getirdi.

LİMONDA BİR YIL AZ, BİR YIL ÇOK ÜRÜN ALINIYOR

Limonda bir yılın "var" bir yılın "yok" yılı olduğunu belirten Şahin, bu sene rekoltedeki düşüşün fiyatların artmasına yol açtığını, bunun da üreticiyi memnun ettiğini bildirdi.

LİMONLAR DEPOLARA KALDIRILACAK

Şahin, ilçede yaklaşık 5 aydır süren limon hasadında sona yaklaşıldığını, ihracata ve iç piyasaya giden limonların dışında kalan ürünün yaz aylarında satışa sunulmak üzere soğuk hava depolarında saklandığını ifade etti.

LİMON DALINDA 3 LİRADAN ALICI BULUYOR

Limonun, Erdemli ekonomisi için can damarı olduğunu dile getiren Şahin, şöyle dedi:

"Erdemli ilçemizin ekonomisi limon ve domates üretimine bağlı. Özellikle limon değerinde satıldığında hem üreticinin yüzü gülüyor hem de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Geçen yıl 87 bin dekarda 450 bin ton limon üretildi. Bu yıl yüzde 30 düşüşle yine 87 bin dekarda 350 bin ton limon üretimi bekleniyor. Rekolte düşerken limonun fiyatındaki iyileşme üreticimizin yüzünü güldürdü. Şu anda limon dalında 3 liradan alıcı buluyor."

"LİMON ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR"

Limon üreticisi Veli Coşkun da bu yıl fiyatın artmasıyla emeklerinin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

LİMON FİYATLARI DAHA DA ARTACAK

Yakın zamanda limon fiyatlarının daha da artmasının beklendiğini belirten Coşkun, "Limon fiyatlarının yükselişe geçmesi biz çiftçileri sevindiriyor. Limon adeta altın çağını yaşıyor." dedi.