Hava Durumu
°C
114.808,560
0 %
6,865
0.0582 %
7,778
0.2151 %
398,397
0.3622 %
Küresel piyasalar teşviklere odaklandı

Küresel piyasalar teşviklere odaklandı

Küresel piyasalarda, koronavirüs salgının olumsuz izleri yaşanırken, ekonomi yönetimlerinin finansal sistemi ve ekonomiyi destekleme adımları takip ediliyor.

Koronavirüsün ekonomiye olan yıkıcı etkilerinden korunmak için küresel ekonomiler, salgının ekonomik etkilerinin "aşırı ciddi" olduğuna işaret ederek, vatandaşları ve ekonomileri virüsün etkilerinden korumak için gerekli adımları atıyor.

ABD EKONOMİK TEŞVİK PLANI ÜZERİNE ÇALIŞIYOR

Salgının yayılma hızındaki artış sonrası ABD Başkanı Donald Trump ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, salgının ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik çok önemli bir ekonomik teşvik planı üzerinde çalıştıklarını ve planın bugün Senato'ya sunulacağını duyurdu.

FED YENİ BİR ADIM ATTI: İŞLETME VE HANEHALKINA KREDİ SAĞLANACAK

ABD Merkez Bankası da (Fed) hanehalkı ve işletmelerin kredi ihtiyaçlarını desteklemek için Piyasa Yapıcılara Tanınan Kredi Kolaylığı (PDCF) uygulamasını başlatacağını bildirdi. Fed'den yapılan açıklamada, 2008 küresel finansal krizi sırasında piyasa yapıcılara yeni bir likidite penceresi açmak amacıyla hayata geçirilen uygulamanın, piyasaları destekleyeceği ve işletmelerle hanehalkına kredi olanağı sağlayacağı kaydedildi.

NEW YORK BORSASI YÜKSELİŞE GEÇTİ

Dün New York borsası, ekonomi yönetiminin destek adımlarının pozitif etkisi ve tepki alımlarıyla hızlı bir şekilde yükseldi. Dow Jones endeksi yüzde 5,2, S&P 500 endeksi yüzde 6 ve Nasdaq endeksi yüzde 6,2 değer kazanırken, dolar endeksi yüzde 1,4 yükselerek 99,5'e çıktı.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE VATANDAŞLARI AB ÜLKELERİNE SEYAHATLERE 30 GÜN KISITLAMA GELTİRİLDİ

Avrupa tarafında, dün Avrupa Birliği (AB) liderleri, üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine yapacağı seyahatlere 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenlemeyi onayladı.

AB DIŞ SINIRLARINI KAPATIYOR, EKONOMİYİ DESTEKLİYOR

Dün gerçekleştirilen telekonferansın ardından açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB üyesi ülke liderlerinin koronavinüs ile mücadele kapsamında dış sınırların kapatılması, ekonominin desteklenmesi, ortak kamu alımları yapılması ve araştırmaların desteklenmesini içeren paketleri kabul ettiklerini söyledi.

ALINAN SERT ÖNLEMLER BAZI ÜLKELERDE POZİTİF ETKİ YAPTI

Söz konusu gelişmeler ve özellikle İtalya, Fransa ve İspanya'da salgına karşı alınan sert önlemlerden destek bulan borsalarda dün pozitif bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,3, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,8 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,7 yükseliş kaydetti.

“DESTEK DEVAM ETSE DE DALGALANMALAR SÜRECEK”

Analistler, teşviklerden destek bulan piyasaların, haber kaynaklı sert dalgalanmalarına devam edebileceğini bildirdi.

BORSALARDA POZİTİFLİK UZUN SÜRMEDİ

ABD ve Avrupa borsalarının dünkü pozitif seyri bugüne taşınamadı. Vadeli işlemlerde ABD endeks kontratları yaklaşık yüzde 4 değer kaybederken, Asya borsaları da negatif seyrediyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,3, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 2,9 değer kaybetti.

BIST 100 ENDEKSİ MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ İNDİRMESİ İLE CANLANDI

Yurt içinde, dün 82.000 puanın altına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimi ve finansal piyasaları desteklemek için alınan tedbirlerin etkisiyle kayıplarının önemli bir kısmını telafi etti. BIST 100 endeksi, dün bir önceki kapanışa göre yüzde 1,26 değer kaybederek günü 86.777,69 puandan tamamladı.

DOLAR, TL KARŞISINDAKİ YÜKSELİŞİNİ DÜŞÜRDÜ

Dün 6,50 sınırına kadar çıkması sonrası düşüşe geçen dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,43 seviyesinde işlem görüyor.