Hava Durumu
°C
1.091,490
0.3982 %
7,012
1.635 %
8,338
2.1149 %
460,079
2.9406 %
Kurban kesimine koronavirüs ayarı

Kurban kesimine koronavirüs ayarı

Dünyayı etkisi altına alan ve hâlâ devam eden koronavirüs salgını, ülkemizdeki Kurban Bayramı etkinliklerini etkiledi ve de özellikle kurban kesimininde tedbir almayı gerektirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Çankırı'da Çerkeş ilçesinde bulunan hayvan pazarını ziyaret etti. Bakan Pakdemirli Kurban Bayramı'nda 4.7 milyon hayvanın kesim için hazır beklediğini belirtti.

"DİNİ VECİBELER BU YIL DA YERİNE GETİRİLECEK"

Pakdemirli, burada yaptığı açıklamada, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirmeleri konusunda eksik olmadığını belirterek "1.2 milyon büyükbaş 3.5 milyon da küçükbaş hayvan kesim için hazır bekliyor. Geçen yıl da aşağı yukarı 800 bin büyükbaş kesildi 2.7 milyon da küçükbaş kesildi. Yani her yıl aşağı yukarı yüzde 50 daha fazlasını sektör hazır ediyor. Bu konuda vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri konusunda herhangi bir endişeleri olmasın." diye konuştu.

HAYVAN PAZARLARINDA GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle hayvan pazarlarında ve kesim yerlerinde gerekli önlemlerin alındığını vurgulayan Pakdemirli, şöyle devam etti:

"BU YIL TOKALAŞARAK PAZARLIK YAPMAK YOK"

"Gelenek gereği hayvan pazarında tokalaşma oluyordu. Artık bu sene içinde bulunduğumuz ve hala devam eden pandemiden dolayı da bu tokalaşmalar olmayacak. Mümkün mertebe sosyal mesafelerle bu işler halledilecek. Maskesiz asla hayvan pazarlarına girilmeyecek. El dezenfeksiyonu ve ateş ölçümleri yapılacak. Satış yerinin etrafları sınırlandırılacak, hayvan satış yerlerinde uygun giriş ve çıkış kapıları oluşturulacak."

ÇADIRLAR ARASINDA MESAFE OLACAK

Pakdemirli, "Çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak. Hayvan belgeleri 'Haysag' uygulamasından sorgulandıktan sonra hayvanın alım satım işlemleri gerçekleşecek. Bu sene her yıl olduğu gibi zaten hijyen tedbirlerini maksimum seviyede uyguluyorduk ama kovide özel bazı ekstra tedbirler aldık. İnşallah vatandaşlarımız dini vecibelerine istedikleri şekilde, istedikleri konforda yerine getirebilecekler." diye konuştu.