Hava Durumu
°C
89.552,610
0.0466 %
6,732
-0.0341 %
7,288
0.0109 %
350,722
0.0427 %
'Küçük Venedik' denilen Gölyazı yenilenerek turizme açıldı

'Küçük Venedik' denilen Gölyazı yenilenerek turizme açıldı

Avrupa'nın en güzel kasabaları arasında gösterilen, Bursa'nın 'Küçük Venedik'i olarak nitelendirilen Uluabat Gölü'ne kıyı Gölyazı Mahallesi, turizmi artırmak için kaynak ayrılarak yenilendi.

Türkiye'nin insanı şaşırtan güzelliklerinden birisi de Uluabat Gölü'ne kıyı Gölyazı Mahallesi. Gölyazı, yarım ada olduğu için İtalya'nın adacıklar üzerinde yükselen ve birbirine köprülerle bağlanan Venedik şehrine benzetiliyor.

'Küçük Venedik' yenilenen çehresiyle ziyaretçilerini ağırlayacak
Uluabat Gölü, Türkiye'de Uluslararası Sulak Alanların Korunması Sözleşmesi (RAMSAR) kapsamındaki 14 gölden birisi.

2001 yılından itibaren Uluslararası Yaşayan Göller Ağı'na dahil olan Uluabat Gölü'ne kıyı Gölyazı Mahallesi'de turizmi arttırma amacı ile cehresini yeniledi.

JAPONLAR, AVRUPA'DA GÖRÜLEBİLECEK 30 BÖLGEDEN BİRİ OLARAK GÖSTERİYOR

Gölyazı'dakı ada, Japon Seyahat Acenteleri Birliği'nin (JATA) 2017 yılında Avrupa'da görülebilecek 30 bölgeden biri olarak gösteriliyor.

ALT YAPI VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI İLE YENİLENDİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Gölyazı'da adanın tamamında altyapıdan üstyapıya önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Göl içindeki canlı yaşamının korunması amacıyla evsel ve sanayi atıkları için 19 milyon 275 bin liralık altyapı yatırımı yapıldı.

"25 MİLYON LİRA HARCAMA YAPILDI"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gölyazı ile ilgili olarak "Ocak ayına rağmen burada eşsiz bir ortam var. Bütünüyle sit alanı olan bu bölge tarihi mirasın önemli izlerini bağrında barındırıyor. Alt ve üstyapıda şu ana kadar yaklaşık 25 milyon liralık yatırım yaptık. Gölyazı'yı bu yaz çok hareketli günler bekliyor. Çünkü bundan sonra tanıtımına ağırlık vereceğiz." dedi.