Hava Durumu
°C
89.643,710
0 %
6,619
0.0665 %
7,294
0.0027 %
337,706
0.5756 %
Kredi faizi inince konut fiyatları yükseldi

Kredi faizi inince konut fiyatları yükseldi

Konut sektörüne hareket getirmek için 3 kamu bankası bireysel kredi kategorisindeki konut faizlerini 0,99'a indirdi. 500 bin liranın altındaki kredilere uygulanan bu indirim sektörü canlandırdı. İndirimlerin arkasından konut satışları arttı. Ancak aradan bir süre geçince emlakçılar ve konut sahipleri emlaklarının fiyatlarını artırdı.

Kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da bireysel konut kredilerinin faizlerinde indirime gitti. Ev, iş yeri almak isteyenler için ekonomik olarak önemli bir avantaj ve güzel bir fırsat doğdu. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerce kredilere talep yağdı. Uzun zamandan bu yana düşüşte olan konut satışları ilk kez artış gösterdi. 

KONUT SATIŞININ ARTMASI BİRÇOK SEKTÖRÜ OLUMLU ETKİLİYOR

Bir konutun satılması demek, inşaattan mobilyaya ve beyaz eşyaya kadar birçok sektörün hareketlenmesi ve istihdam alanının artması anlamına taşıyor. Ki çalışmaların sonucunda olumlu gelişmeler yaşandı ve 2 aydır inşaat sektörü güven endeksinde artış oldu. Bugün TÜİK'in açıkladığı inşaat sektörü güven endeksi de bu gelişmelere paralel olarak 60,1 değerine yükseldi.

KREDİ İNDİ, KONUT FİYATI YÜKSELDİ

Ancak günümüzde geldiğimiz bu noktada konut fiyatları artmaya başladı. Beklenenin, amaçlananın tersine verilen reaksiyonlar vatandaşın önünde bir engel oluşturmaya başladı. Vatandaşların ve inşaatçıların lehine başlatılan bu indirim hareketi, fiyatlar arttıkça vatandaşın lehine olmaktan çıkmaya başladı.

FİYAT ARTIŞININ SEKTÖRÜN ÖNÜNÜ TEKRAR KAPATMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Kredi indiriminden önce 170 lira olan ve aylarca satılmayan 1+1 bir daire indirimden bir kaç hafta sonra 240 bin liraya kadar yükseldi. 

Bu fiyat artışı, kredi kullanmayıp, konutu nakit parası ile almak isteyenleri de vuruyor.

Sektörü canlandırması beklenen indirimi, fiyat artışı yaparak fırsata çevirenlerin, sektörün önünü kapatmasından endişe ediliyor.

TAŞITTA DA AYNI FİYAT ARTIŞI YAŞANACAK MI?

Aynı refleksin dün açıklanan taşıt kredilerine yapılan kampanya sonrasında yaşanıp yaşanmayacağını, kampanyaların uygulamaya geçtiği 1 Ekim tarihi itibarı ile gözlemleyeceğiz.