Hava Durumu
°C
1.034,400
0 %
7,265
0.5049 %
8,603
-0.1056 %
481,703
0.4745 %
Kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi piyasada sevinç yarattı

Kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi piyasada sevinç yarattı

Halkbankası üzerinden kredi kefalet kooperatiflerince verilen düşük faizli krediler, eğer koronavirüsün aksattığı bir iş kolunda çalışıyorsa o esnaf ve sanatkar için 3 ay ertelenecek.

Esnaf ve sanatkarın çalışanlarını çıkartmamak koşulu ile yayarlanacağı erteleme, kalan sorca eşit şekilde paylaştırılarak geri alınacak.

"RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK"

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, salgın sürecinde verilen kredi borçlarının 3 ay ertelenmesinin perakende sektörüne rahat bir nefes aldıracağını dile getirdi.

"MAĞAZALARIMIZ 2-3 AY KAPALI KALDI"

Mağazaların 2-3 ay kapalı kaldığı için e-ticaret haricinde ciroların neredeyse sıfırlandığını belirten Öncel, şunları kaydetti:

"1 Haziran'da mağazalarımızı açtık ancak cirolar beklediğimiz düzeye ulaşmadı. Özellikle hazır giyim ve yeme içme kategorilerinde ortalama ciro yüzde 35-50 bandında gerçekleşti. Mevcut ciro bazı mağazalarda kirayı bile karşılamıyor. Yeni sezon için ürün yaptıracak firmalar ciddi bir finansman sıkıntısı içindeydi. Kredi borçlarının 3 ay ertelenmesi sektöre rahat bir nefes aldıracak.

İLGİLİ BAKANLARA TEŞEKKÜR

Başta Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konusunda da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un yoğun çaba gösterdiğini yakından biliyoruz. Kendisine markalarımız adına şükranlarımızı sunuyoruz."